Koncernrapporter finns i Netvisor på följande platser.
Tulosseuranta
Nyckeltal för koncerner och företagsgrupper kan rapporteras via Controller's tulosseuranta vy, där man kan dyka in för att se hur siffran bildas från olika företags siffror. I vyn kan man istället för att rapportera det aktiva företaget välja en företagsgrupp/koncern, som vid behov kan jämföras med en annan vald företagsgrupp. Tulosseuranta vy uppdateras alltid på natten, så om man vill ha realtidsinformation måste rapporten beräknas manuellt.
Kirjanpidon raportit
Om det aktiva företaget har kedje- och koncernrapportering aktiverad, finns det tre nya alternativ för bokföringsrapporter. Rapporten visar rapporterna Tuloslaskelma, koncernjämförelse, Tuloslaskelma koncernförändringsjämförelse och Balansräkning koncernjämförelse. Rapporterna måste hämtas från koncernens eliminationsföretag. I andra koncernföretag är rapporterna inte synliga.
Mer information om koncernrapportering finns i Community.
Koncernrapportering (Företagsgruppsrapport)
För koncerner finns också en rapporteringsvy liknande uppföljningsvyn, där nyckeltal för det valda koncernens företag visas sida vid sida, vilket gör det enkelt att jämföra koncernens företag. I vyn finns samma flikar som i uppföljningsvyn.
Färdiga och egna vyer
Olika vyer finns på sidans flikar. Som färdiga vyer kommer
Tulosseuranta
Verksamhetsutveckling
Kapitalstruktur
Kassaflöde
Nya vyer kan användaren skapa själv via Nyckeltalsvyns hantering. Självskapade vyer kommer att visas på sidans flikar.
Begränsningar
Villkor och begränsningar som modifierar rapporten är:
Uppföljning: Nyckeltalets bokföringsutfall eller Nyckeltalets periodiserade värde (justerat med periodiseringsregler).
Jämförelse: Relativa andelar, relativ andel till den första, Periodisering, Budgeterad eller Budgetavvikelse
Tidsperiod: månad, kvartal, år (ingen räkenskapsperiodvy som i uppföljningsvyn, eftersom koncernföretag kan ha olika räkenskapsperioder).
Siffrornas presentationsformat: I euro, tusentals euro eller miljoner euro
Rapport
Rapporten visar siffrorna i kolumner i följande ordning
hela koncernen
moderbolag
eliminationsbolag
dotterbolag (i alfabetisk ordning)
Enligt den valda tidsperioden kan man med hjälp av länkar röra sig i tiden månad/kvartal/år framåt eller bakåt. Om det inte finns information för ett visst företag, visas ett - tecken istället för saldot.
Fördjupning
Om fördjupning är tillåten för nyckeltalet, finns det ett +-tecken framför det, genom att trycka på det kan man gå till nästa nivå, vid behov ända till bokföringstransaktioner
Nyckeltalets fördjupning hanteras via Nyckeltalsvyns hantering genom inställningarna för nyckeltalslänkningens formatering.
Hjälpte det här svaret? Ja Nej
Send feedback