INNEHÅLL

Genom löneberäkningens rapporter är det möjligt att rapportera lönehändelser med olika sorteringar och sökkriterier. Som standard öppnas först Lönetypstatistik-rapporten, som visar alla lönehändelser totalt per lönetyp. Samma information visas ordnad på olika grunder på de andra flikarna i löneberäkningens rapporter. I löneberäkningens rapporter visas alla genererade lönehändelserader, oavsett deras status, vilket innebär att även pågående lönebesked kan rapporteras via denna funktion. Genom löneberäkningens rapporter är det också möjligt att generera ett löneintyg.

Rapportens generering

Löneberäkningens rapporter finns här: Lön > Rapporter > Löneberäkningens rapporter. Det är möjligt att ange många olika sökkriterier för rapporten.

 

Rapportens format

Rapportens format -menyn används för att välja i vilket format informationen ska presenteras. Oavsett det valda formatet visas alla olika formateringsflikar efter att rapporten har genererats. Valet påverkar vilken flik du dirigeras till i rapporten.

  • Lönetypstatistik
  • Lönetypstatistik per person
  • Personstatistik per löneperiod
  • Löneperiodstatistik
  • Kostnadsobjektstatistik
  • Löneintyg 

Period

Period -valet används för att definiera vilken datuminformation som ska användas för att hämta informationen. Information kan hämtas baserat på verifikationsdatum, löneperiodens slutdatum eller löneutbetalningsdag. I rullgardinsmenyn för tidsperioden kan du välja en specifik månad eller hela räkenskapsperioden. Med den nedre datumbegränsningen kan du fritt definiera längden på den önskade tidsperioden genom att antingen skriva in det önskade datumintervallet eller välja dagar från kalendern.

Lönemodell

Lönemodell-valet används för att definiera att endast information från en specifik lönemodell ska visas i rapporten.

Löntagare

Löntagare-valet används för att definiera att endast information från en specifik löntagare ska visas i rapporten.

Lönetyp

Lönetyp-valet används för att välja att endast information från en specifik lönetyp ska visas i rapporten. I lönetypmenyn visas alla lönetyper som är synliga i företagsspecifika lönetyper. Som standard visas lönetyper på rapporten som har valet "Visas på rapporter". Det finns möjlighet att välja "Visa även icke-rapporterbara lönetyper". Du kan välja flera lönetyper från sökrutan genom att klicka på valrutan för att aktivera den.

Kostnadsobjekt

Kostnadsobjekt-valet används för att välja vilka kostnadsobjekt som informationen ska rapporteras för.

Du kan välja flera kostnadsobjekt från sökrutan genom att hålla Ctrl-tangenten nedtryckt samtidigt som du väljer de önskade raderna med muspekaren.

När sökkriterierna har valts, klicka på "Visa rapport"-knappen.

På den öppnade rapporten visas alla rapportformat på sina egna flikar enligt sökkriterierna. Rapporten visar alltid, oavsett det valda "Rapportens format", alla fem olika alternativ.

  • Lönetypstatistik
  • Lönetypstatistik per person
  • Personstatistik per löneperiod
  • Löneperiodstatistik
  • Kostnadsobjektstatistik


Rapportens snabblänk spara

I löneberäkningens rapporter är det möjligt att spara en snabblänk från en önskad rapport, så att du alltid kan använda den önskade rapportmallen där du kan ändra tidsperioden.

Om du vill spara rapportmallen i snabblänkar, fyll först i rapportens sökkriterier och klicka sedan längst ner på "Spara snabblänk"


Efter att du har sparat hittar du den skapade rapportmallen på fliken "Snabblänkar" i löneberäkningens rapporter. Från vyn kan du öppna den önskade rapportmallen eller ta bort den vid behov

När du öppnar en rapport från snabblänkar kan du definiera den önskade perioden i datumvalet från vilken rapporten ska genereras


Löneberäkningens rapporter kan också sparas för andra användare än dig själv. Om snabblänken behöver tas bort från andra användare kan det göras av den användare som skapade snabblänken. Användaren kan också ta bort snabblänkar som har skapats för honom.

För att kunna ta bort snabblänken måste användaren ha följande rättigheter:

  • P-roll och tillräckliga löneberäkningsspecifika rättigheter
  • Användaradministratör (KH)-rättighet
  • Försäljning, produkter, inköp och ekonomiförvaltning-specifika redigeringsrättigheter för:
    • Grundläggande rapportering
    • Grundläggande bokföringsfunktioner
    • Bokföringsrapporters sökkriterier

Löneintyg

Löneintyget innehåller information från tre olika tidsperioder:

  • Från den sökta tidsperioden
  • De senaste 6 månaderna från slutdatumet för sökkriteriet
  • Inkomster för kalenderåret enligt slutdatumet för sökkriteriet

Löneintyget innehåller alla lönetyper som används i löneberäkningen. I toppen av löneintyget visas samma information som i löntagarens lönebeskeds pdf-utskrift. Lönetyperna som visas på löneintyget kan inte redigeras eller döljas.

Användarrättigheter

Funktionen löneberäkningens rapporter kräver följande användarrättigheter:

  • Löneräknarens (P) -roll samt redigeringsrättighet för "rapportering" från de specifika rättigheterna

eller

  • Chef (E) -roll, redigeringsrättighet för "rapportering" från de specifika rättigheterna och godkännanderättighet i företagsstrukturen för löntagare vars information du vill granska.
Denna artikel har översatts med hjälp av ett AI-baserat översättningsverktyg. Innehållet eller formuleringen i dessa instruktioner kan avvika från dem i andra instruktioner eller i programvaran.


Hjälpte det här svaret? Ja Nej

Send feedback
Vi beklagar att vi inte kunde vara till hjälp. Lämna gärna feedback och hjälp oss att förbättra den här artikeln.