INNEHÅLL
- Importmallens nedladdning för ifyllning
- Exempel på kostnadsobjektets definiering
- Import av löntagare till företaget
- Möjliga felaktigheter
- Importbara uppgifter
- Vanliga frågor
Löntagarnas uppgifter kan importeras till Netvisor i massor med hjälp av en Excel-importmall som användaren kan ladda ner själv från Netvisor. I tabellen sparas önskade löntagaruppgifter, varefter filen laddas tillbaka till Netvisor och löntagarna skapas i löntagarlistan. Med importmallen kan nya löntagare läggas till. Observera att importmallen inte kan användas för att uppdatera uppgifter om redan etablerade löntagare.
OBS! Redan en gång importerade löntagare får inte tas bort och importeras igen, till exempel för att korrigera medborgarskap eller namn. Uppgifterna ska korrigeras i Netvisor och du kan vid behov göra en supportförfrågan för att korrigera uppgifterna. Hjälp: Redigering av personuppgifter
Importmallens nedladdning för ifyllning
Innan importmallen laddas ner måste företagsuppgifterna och inställningarna i Netvisor vara korrekta, eftersom importmallen hämtar bland annat kostnadsobjekt, hierarkinivåer och lönemodeller från företagsuppgifterna. Importmallen laddas alltså ner från det företag där löntagarna ska importeras. Du kan komma åt funktionen från två olika platser:
1. Löner > Personal > Löntagarelistning > Löntagarfunktioner > Importera löntagare
2. Löner > Personal > Ny löntagare > Importera löntagare 
Från den öppnade vyn kan du ladda ner Excel-importmallen genom att klicka på "Ladda ner för ifyllning" -knappen:

Spara importmallen på din dator, varefter du börjar fylla i löntagarens specifika uppgifter.
När du fyller i Excel-mallen är det bra att komma ihåg några saker:
- Fält markerade med en stjärna är obligatoriska.
- Från varje kolumnrubrik öppnas en hjälpt text där du får mer information om att spara den specifika uppgiften.
- Välj uppgiften från rullgardinsmenyn när det finns en sådan. Skriv endast uppgifter i de fält där det inte finns någon rullgardinsmeny.
- Uppgifter får inte kopieras och klistras in i fält där det finns en rullgardinsmeny.
- Du kan kopiera den valda uppgiften till raden genom att dra den till följande rader. Du kan också kopiera på samma sätt den valda uppgiften från rullgardinsmenyn.
- I fält för fri text kan du klistra in uppgifter som kopierats från en annan Excel-fil. Kontrollera då att cellformateringen från källfilen inte kopieras med. Till exempel i skatteuppgifterna får du inte använda €- eller %-tecken. I den nedladdade Excel-mallen är fältens formatering "Text".
- Observera Excel-funktionen att öka siffror när du kopierar numeriska uppgifter! Till exempel löntagarens skuldkonto, som väljs från rullgardinsmenyn och börjar kopieras nedåt genom att dra, kan kontonumret börja öka rad för rad.
- Redigering eller borttagning av kolumner orsakar misslyckad uppladdning av uppgifter, dvs. en felaktighet.
- För kostnadsobjektet visas 4 kolumner, där alla har samma meny. Kostnadsobjekten ska väljas i kolumnerna enligt kostnadsobjektnivåerna.
Exempel på kostnadsobjektets definiering
Löntagaren vill ha kostnadsstället "Joensuu", projektet "bil" och arbetsfasen "överlämning".
I Excel-mallen visas varje Kostnadsobjekt-rubrik separat i rullgardinsmenyn:

När Excel fylls i väljs en rad från varje kostnadsobjektrubrik (kostnadsställe, projekt, arbetsfas) och varje grupp markeras i sin egen kolumn. De återstående kolumnerna lämnas tomma:

De importerade Standardkostnadsobjekt-uppgifterna med ovanstående Excel ser ut så här i Löntagarnas basinformation:

Import av löntagare till företaget
När du har fyllt i Excel, gå tillbaka till "Import av löntagare" och ladda upp den ifyllda Excel-mallen i fältet "4. Sök och välj den sparade mallen". Tryck sedan på Importera löntagare -knappen. Efter en lyckad import öppnar programmet automatiskt Löntagarelistning -funktionen.
Möjliga felaktigheter
Om det finns ett fel i Excel, returnerar programmet importmallen med fel. Vid importen behandlas alla uppgifter i Excel som en helhet, vilket innebär att ett enda fel i materialet hindrar alla löntagare i filen från att läggas till i systemet. Uppgifterna laddas helt till Netvisor först när alla fält är korrekt ifyllda.
Öppna importmallen och korrigera uppgifterna i de celler som är markerade med rött. Uppgiften kan vara felaktig, saknas helt eller vara i konflikt med någon annan given uppgift (t.ex. datum). Observera att importmallen inte kan användas för att uppdatera uppgifter om löntagare som redan finns i systemet. Om en redan etablerad löntagare försöks importeras igen, färgas raden med löntagarens uppgifter röd och importen misslyckas. Efter att ha korrigerat uppgifterna, spara den korrigerade importmallen på datorn och börja importera filen till Netvisor igen.
Importbara uppgifter
Med massimport av löntagare kan följande uppgifter importeras:
Löntagartyp *
Förnamn *
Efternamn *
Medborgarskap *
Personbeteckning *
Identifieringstyp *
Identifiering *
Land som utfärdat identifieringen *
Kön *
Födelsedatum *
Fo-nummer *
Företagsnamn *
Språk som löntagaren använder*
Adress *
Postnummer *
Postanstalt *
Land *
Hemort
E-post
Telefonnummer
IBAN
BIC
Hierarkinivå * (menyn med företagets hierarki)
Lönemodell (menyn med företagets lönemodeller)
Löntagarnummer
Skattenummer
Löntagarskuldkonto (i bokföringen) *
Leveranssätt för lönespecifikationen *
Underlag för arbetsgivarens sjukförsäkringsavgift
Flextidens uppföljning startad
Flextidens uppföljning vid start
Typ av arbetspensionsförsäkring *
Arbetspensionsförsäkring
Arbetslöshetsförsäkring
Olycksfallsförsäkring
Gruppförsäkring
Kostnadsobjekt
Löner
Resor
Skattekortets startdatum
Skattekortets slutdatum
Typ av skattekort (menyn med Netvisors stödda typer)
Skattekortets grundprocent
Skattekortets tilläggsprocent
Skattekortets inkomstgräns
Inkomster som påverkar inkomstgränsen
Nyckelperson
Person som bor i gränskommun
Grund för anställning *
Inträdesdag i sammanslutningen
Anställningens startdatum *
Slutdatum för prövotid
Yrkesbeteckning *
Månadslön (löneform)
Timlön (löneform)
Ackordslön (löneform)
Anställningens giltighet
Anställningens typ
Deltidsprocent
Kollektivavtal
Regelbunden arbetstid
Anställningsform
Lönestöd
Bilförmånens ibruktagningår
Bilförmån erhållen från utlandet
Slutdatum
Slutorsak
Intern kommentar
Idrottare
Framträdande konstnär
Delägare i betalaren
Person som arbetar på Ålands landsvägsfärja
Person som får lön från diplomatisk representation
Företagare, ingen skyldighet att teckna YEL- eller MYEL-försäkring
Person som får försäkringslön enligt EPPO-lagen
Löntagarnas basinformation som inte kan importeras med importmallen:
Lönegrunder
Utmätning
Årssemesterns uppgifter (ackumuleringsregel, semesterprocent, arbetsvillkor)
Standardgodkännare för reseräkning
Vanliga frågor
Varför kan jag inte importera filen även om det inte finns några rödmarkerade punkter i kontrollfilen?
Företagsuppgifterna har ändrats efter att importmallen laddades ner. Ladda ner en ny importmall och kopiera de uppgifter som ska importeras till den och försök importen igen.
Hjälpte det här svaret? Ja Nej
Send feedback