Kun myyntilasku tuodaan rajapinnasta Netvisoriin, alv-koodin valinta tuoteriveille on pakollinen tieto rajapintasanomalla. Se missä tilassa lasku tuodaan Netvisoriin, vaikuttaa siihen mistä alv-koodi määrittyy myyntilaskutositteelle.
Lasku tuodaan avoin -tilassa:
Avoin -tilassa tuotaville myyntilaskuille myyntilaskusanomalla tuotua alv-tunnistetta käytetään laskurivillä annetun mukaisesti kun lasku tuodaan tilassa Avoin Netvisoriin. Netvisorissa käytössä olevat alv-koodit voi tarkistaa tästä ohjeesta.
Lasku tuodaan lähettämätön -tilassa:
Lähettämätön- tilassa tuotaville myyntilaskuille tallentuu tositteelle Netvisorin tuotteen takana olevan kirjanpidon tilin mukainen alv-koodi. Tällöin rajapinnasta tuotua alv-koodia ei käytetä tositteella.
Laskun todiste muodostetaan rajapinnasta:
Mikäli laskun tosite muodostetaan suoraan myyntilaskusanomalla (invoicevoucherlines -elementti), tällöin alv-koodi tulee tositteelle aina sen mukaan mitä rajapinnasta tuotavissa tositetiedoissa on määritetty.