Start a new topic
A

Anonymous

Tuotteiden kielikoodit?

09-07-2015 11:04 am posted by Anonymous

Hei!

 

Onko tuotteille olemassa kielikoodeja?

Asiakkaalle saa valittua laskun kielen (suomi, ruotsi, englanti), mutta vastaavaa valintaa en löydä tuotteiden kohdalta.

 

Eli asiakkaalle saa kyllä esim. laskun englanniksi, mutta tuoterivit ovat suomenkielisiä, suomenkielisin yksiköin.

Pitääkö eri kielille luoda omat yksikkönsä ja tuotteensa? Tuntuu työläältä. Saisiko tuotteillekin kielikoodin, jotta saman tuotekoodin takaa tulisi oikean kielinen tuoteteksti asiakkaan kielivalinnan perusteella?

 

Ystävällisin terveisin,

 

Kati Tuominen

Chementors Oy

1 Comment

A

Arto Muikku

10-07-2015 12:55 pm posted by Arto Muikku

Hei,

Netvisorissa on lisäpalvelu "laajennettu tuotehallinta" joka tuo tuotteille kielituen, versiot, mallit, koostetuotteet ja niin edelleen. Ottamalla palvelun käyttöön kielituki on mahdollista saada. Ikävä kyllä tuossa "perinteisessä" tuotehallinnassa tätä ominaisuutta ei ole, vaan siellä eri tuotteiden kieliversiot on oltava omina tuotteinansa.

FAQ - Laajennetun tuotehallinnan pikaopas / Usein kysytyt asiat – Netvisor tukiportaali

Laajennettu tuotehallinta on kuitenkin maksullinen lisäpalvelu, suora-asiakkaille alkaen 19,50 e/kk. Palvelu kytketään päälle Netvisor-myynnin toimesta.

Login or Signup to post a comment