23-02-2018 2:12 pm posted by Anonymous
Tiliotteen taustakäsittely on ollut nyt koko viikon kesken ja tuo huomautus räpsyy ruudulla aina kun jotain tiliotteelta tiliöit. Koittakaan nyt korjata asia vihdoin ja viimein. Montakohan turhaa klikkausta on tämänkin takia nyt tullut ja kun Netvisor ei tunnetusti hyvitä asiakkailleen menetetystä työajasta vaikka syy onkin heidän. Tiliotteiden pitäisi kuitenkin kaiken maalaisjärjen mukaan olla aamuisin valmiina, mutta tässä on jo pidemmän aikaa tuo taustakäsittely ollut kesken vielä iltapäivälläkin.
06-03-2018 1:58 pm posted by Jani Korhola
Hei Teemu,
Ranen vastaukseen jatkona vielä että olemme tietoisia siitä että tiliotekäsittelyssä on hitautta. Mietimme tähän eri tapoja miten käsittelyä voitaisiin Netvisorin puolella nopeuttaa. Kun sopivin ratkaisumalli löytyy, tulemme sen myös toteuttamaan.
Rane Olsen
27-02-2018 10:34 am posted by Rane Olsen
Moi Tuomo,
Tämä ongelma pitäisi olla poistunut. Tiliotteiden käsittelyssä voi olla viiveitä, mikäli aineistoa ei saada pankista ajoissa, tai joudutaan tekemään uusi haku. Tämän vuoksi taustakäsittelyt voivat venyä joskus jopa iltapäivän puolelle.