03-12-2018 8:00 am tekijä Anonymous
Saisiko yhteenvetoilmoitukselle summarivin? Olen tätä jo aiemminkin kysynyt mutta kuukaudesta toiseen näitä vieläkin käsin joutuu laskemaan.
Visma ✓
02-10-2019 9:15 am tekijä Rane Olsen
Moi Tuula,
Tuossa aloitusnäkymässähän on yhteensä-summat näkyvissä, joten tallennus ja kurkkaa tästä mitä ilmoitus on yhteensä:
Ideahan on ihan aiheellinen silti, mutta tästä näkee nuo toistaiseksi.
02-10-2019 12:15 pm tekijä Anonymous
Tämähän onkin taas ergonominen vinkki.
Visma ✓
02-10-2019 12:27 pm tekijä Rane Olsen
No kai tuo laskinta parempi on, enemmän siinä joutuu naputtelemaan.
03-10-2019 9:03 am tekijä Anonymous
Totta puhut vaikka hiiren käyttö ja numeroiden näpyttely eivät olekaan verrannollisia. Elelleen ajan ergonomia asiaa mikä on teillä ollut todella vähäisellä huomiolla. Moniin toimiin olisi mahdollista kehittää vaihtoehtoisia toimintoja, nyt on vain yksi tapa tehdä asioita: hiiren käyttö.
Yksipuolinen toistotyö altistaa rasitusvammoille
Ja tässä linkki mistä voi lukea lisää: https://www.tyosuojelu.fi/tyoolot/fyysinen-kuormitus/toistotyo
Anonymous
01-10-2019 7:43 am tekijä Anonymous
On kyllä kumma että tähän ei vieläkään ole saatu summariviä, jokainen yhteenvetoilmoituksen tekijä joutuu laskemaan summat yhteen joka kuukausi laskukoneella kun tietokone voisi automaattisesti summarivin näyttää. Yleensä näillä yhteenvetoilmoittajilla sitä volyymiä on. Ihan turhaa työtä tämäkin.
Kun täällä Commynityssä ei monikaan enää käy niin näitä pieniä uudistuksia voisi tehdä ilman suurta äänestysjoukkoa. Jos joku vaivautuu idean kirjoittamaan niin ei se ihan turhasta yleensä synny.