26-01-2016 1:18 pm tekijä Anonymous (Päivitetty 12-12-2017 tekijä Jani Korhola)
Moi Laura,
Automatisointia tuossa ei tällä hetkellä ole, mutta kun viet verkkolaskuja lähetysprosessiin, on näkymän oikeassa yläkulmassa linkki:
Tuosta voi tehdä tarkistuksen prosessissa olevien laskujen osalta.
15-11-2017 10:58 am tekijä Jani Korhola
Hei Laura,
Tuossa on omat riskinsä jos lähdemme tekemään tuon täysin automaattisesti. Siksi pysymme ainakin toistaikseksi tässä hyvin pienessä manuaalisessa toimenpiteessä.
08-12-2017 4:26 pm tekijä Anonymous
Oletan että tämä on myös se syy, miksi juuri _verkkolaskutiedot_ eivät täyty automaagisesti uutta asiakasta luodessa?
12-12-2017 9:09 am tekijä Jani Korhola
Hei Frank,
Kyllä, eli käyttäjä varmistaa valitsemalla tässä että tieto tulee oikein.
12-11-2021 7:49 pm tekijä Anonymous
Ehdottaisin Netvisoriin uutta ominaisuutta eli verkkolaskuosoitteiden tarkistamista ja korjaamista y-tunnuksen perusteella.
Nyt, jos myyntilaskulla verkkolaskuosoite on virheellinen, niin käyttäjä saa virheilmoituksen "...seuraavia myyntilaskuja ei voitu lähettää automaattisesti ensisijaiseen kanavaan virheen tai puutteellisten tietojen vuoksi...", sen sijaan, että pakotetaan käyttäjä tarkistamaan verkkolaskuosoitteet käsin Tieken palvelusta (tai muualta), niin Netvisor voisi verkkolaskun lähetyksessä automaattisesti tarkastaa Y-tunnuksen perusteella verkkolaskuosoitteen ja tarvittaessa korjata sen oikeaksi.
Anonymous
27-01-2016 10:24 am tekijä Anonymous
Kiitos vastauksesta. Kun tarkistustoiminnallisuus on jo manuaalisena olemassa, niin automatisointi + automaattinen korjaus ei varmaankaan olisi iso ponnistus