Denna instruktion behandlar momshantering i Netvisor och systemets momsidentifierare. 

INNEHÅLL

Momshantering i Netvisor

Netvisors bokföringssystem bygger på ett nettokonteringsförfarande. I nettokonteringsförfarandet:

  • registreras bokföringstransaktionen alltid som en nettobokning
  • momsandelarna bokförs på egna transaktionsrader
  • är resultat- och balansredovisningen alltid tillgängliga utan korrigeringar i samband med hantering av momsperioden.

Använd momskod och skatteprocent på transaktionsraderna i Netvisor. Med hjälp av dessa:

  • styrs beräkning och rapportering av moms
  • säkras att transaktionen hamnar i rätt grupp i momsberäkningen och periodskattedeklarationen på basis av momskoden.

Om du inte vet var du vill att transaktionen ska hamna i momsberäkningen och -deklarationen:

  • kontrollera rätt punkt till exempel direkt med Skatteförvaltningen
  • välj momskod i Netvisor enligt anvisningarna nedan.

Du kan öppna bokföringens kontoförteckning via Bokföring > Basinformation > Kontoförteckning.

  • Ställ in standardmomskoder för kontona i kontoförteckningen.
  • Utnyttja dessa standardvärden i systemets standardkonteringsfunktioner.
  • Skapa inte momssatsspecifika konton i kontoförteckningen, de behövs inte.

Momskoder

Här får du alla momskoder i PDF-format: Momskoder 

Here are the VAT codes for Visma Netvisor as PDF: VAT codes

De använda momskoderna är fasta och inställda av systemleverantören. Följande momskoder är tillgängliga:

Ingen momsbehandling (-)

  • Transaktionen syns inte på momsberäkningen eller periodskattedeklarationen. 
  • Systemet sparar alltid momssatsen 0 %.

KOMY Inrikesförsäljning

  • Skattebeloppet bokförs på momsskuldskontot och framgår i avsnitt 301, 302 eller 303 "Skatt på inhemsk försäljning" i periodskattedeklarationen. 
  • Om en momssats på 0 % har valts för transaktionen kumulerar den periodskattedeklarationens punkt "309 omsättning enligt 0-skattesats".

EUMY EU-försäljning

  • Skapar ingen post på momsfordrings- eller momsskuldskontot. 
  • Syns i periodskattedeklarationen under punkt "311 Varuförsäljningar till andra eu-länder". 
  • Systemet sparar alltid momssatsen 0 %.

Om EUMY-koden används med triangulär handel syns bokningen inte i periodskattedeklarationen under "311 Varuförsäljningar till andra eu-länder" utan endast på momsöversiktsdeklarationen.


EUUM Försäljning utanför EU

  • Skapar ingen post på momsfordrings- eller momsskuldskontot. 
  • Syns i periodskattedeklarationen under punkt "309 omsättning enligt 0-skattesats". 
  • Systemet sparar alltid momssatsen 0 %.

KOOS Inrikesinköp

  • Skattebeloppet registreras på kontot för momsfordringar och syns i periodskattedeklarationen under punkt "307 rapporteringsmånadens skatt som avdras".

EUOS EU-inköp

  • Skattens belopp registreras på momsfordrings- och momsskuldskontot och syns i avsnitten "305 skatt på varuinköp från andra eu-länder" och "307 skatt som ska dras av för skatteperioden". 
  • Därtill syns skattegrunden i periodskattedeklarationen under punkt "313 varuinköp från andra eu-länder". 
  • OBS! Om skatten inte är avdragsgill, använd koden EVTO.
     

EUPO EU-tjänsteinköp

  • Skattens belopp registreras på momsfordrings- och momsskuldskontot och syns i avsnitten "306 skatt på inköp av tjänster från andra eu-länder" och "307 skatt som ska dras av för skatteperioden". 
  • Dessutom syns skattegrunden under "314 inköp av tjänster från andra eu-länder". 
  • OBS! Om skatten inte får avdras, använd koden EVPO.

EUUO Inköp utanför EU

  • Skapar ingen post på momsfordrings- eller momsskuldskontot. 
  • Syns inte i periodskattedeklarationen. 
  • Systemet sparar alltid momssatsen 0 %.

100 % 100 % avdragsgill skatt

  • Registreras i sin helhet på momsfordringskontot. 
  • Syns i periodskattedeklarationen under punkt "307 målmånadens skatt som avdras".
  • Systemet sparar alltid 0 % som momssats, men hela beloppet visas som skattegrund.

EUPM 312 EU-tjänsteförsäljning

  • Omvänd skattskyldighet i mållandet, placeras i fält 312 i periodskattedeklarationen. 
  • Användning av momsprocent är inte tillåten.
  • Köparen av tjänsterna betalar skatt för dessa tjänster på basis av omvänd skattskyldighet i det eu-land till vilket tjänsten överlämnas.

EUPM 309 EU-tjänsteförsäljning

  • Ingen omvänd skattskyldighet, placeras i fält 309 i periodskattedeklarationen. 
  • Användning av momsprocent är inte tillåten.
  • Försäljning av tjänster till en konsument i ett annat eu-land, tjänster relaterade till fastigheter, restaurang- och cateringtjänster samt uthyrning av transportmedel.

EVTO Varuinköp från andra eu-länder, inte avdragsgillt

  • Skattens belopp registreras på momsskuldskontot och syns i avsnitten "305 skatt på varuinköp från andra eu-länder" men inte under "307 skatt som ska dras av för skatteperioden". 
  • Därtill syns skattegrunden i periodskattedeklarationen under punkt "313 varuinköp från andra eu-länder". 
  • OBS! Använd koden EUOS om skatten är avdragsgill.

EVPO Tjänsteinköp från andra eu-länder, inte avdragsgillt

  • Skattens belopp registreras på momsskuldskontot och syns i avsnitten "306 skatt på inköp av tjänster från andra eu-länder" men inte under "307 skatt som ska dras av för skatteperioden". Dessutom syns skattegrunden under "314 inköp av tjänster från andra eu-länder". OBS! Använd koden EUPO om skatten är avdragsgill.

EVKV Icke avdragsgill omvänd skatteskyldighet

  •  Skattebeloppet registreras på momsskuldskontot och syns i periodskattedeklarationen under punkt "301–303 skatt på inhemsk försäljning enligt skattesatserna" men inte under "307 moms som ska dras av för skatteperioden".

KÄVE Omvänd skatteskyldighet

  • Skattebeloppet registreras på momsfordrings- samt momsskuldskontot och syns i periodskattedeklarationen under punkt "301–303 skatt på inhemsk försäljning enligt skattesatserna" och "307 moms som ska dras av för skatteperioden".

(Gammal kod) MUUL Övrig momsfri omsättning (310) 

  • Används för att specificera transaktioner från sådana skattefria försäljningar i Finland som inte är momspliktiga och för vilka det inte finns någon momsavdragsrätt för inköp. 
  • Dessa transaktioner kommer inte in i periodskattedeklarationen under punkt 309 "omsättning enligt 0-skattesats".
  • Om inköpen under 0-skattesats är avdragsgilla ska du använda momskoden KOMY inrikesförsäljning och välja momssatsen 0 % för transaktionen, så att transaktionen kumulerar periodskattedeklarationens punkt 309 "omsättning enligt 0-skattesats".
  • OBS! Från och med den 1 januari 2011 togs uppgiften "310 annan momsfri omsättning" bort från momsuppgifterna. Uppgifter kan vidarebefordras för målperioderna år 2010.

RAMY – Försäljning av byggtjänster

  • 4.2011 infördes omvänd momsskyldighet för byggtjänster
  • Skapar ingen post på momsfordrings- eller momsskuldskontot.
  • Syns i periodskattedeklarationen under punkt "319 försäljningar av byggtjänster". 
  • Systemet sparar alltid momssatsen 0 %.
     

RAOS – Köp av byggtjänster

  • 1.4.2011 infördes omvänd momsskyldighet för byggtjänster
  • Skattebeloppet registreras på momsfordrings- och momsskuldskontot och syns i periodskattedeklarationen under punkterna "318 skatt på inköp av byggtjänster" samt "307 skatt som ska dras av för skatteperioden" och dessutom kommer skattegrunden in i periodskattedeklarationen under punkt "320 inköp av byggtjänster".

EVRO – Ej avdragsgillt köp av byggtjänster

  • 4.2011 infördes omvänd momsskyldighet för byggtjänster
     Skattebeloppet registreras på momsskuldskontot och syns i periodskattedeklarationen under punkt "318 skatt på inköp av byggtjänster"
  • Dessutom syns skattegrunden under "320 inköp av byggtjänster".

MAAL Import utanför EU moms

  • Kan användas från 1.1.2018
  • Skattens belopp registreras på momsfordrings- och momsskuldskontot och syns i periodskattedeklarationen under punkt "304 skatt på varuimport utanför eu” samt "307 skatt som ska dras av för skatteperioden".
  • Därtill syns skattegrunden i periodskattedeklarationen under punkten "310 varuimport utanför eu”.
  • OBS! Om skatten inte får avdras, använd koden EVMA

EVMA Import utanför EU moms icke avdr. gill

  • Kan användas från 1.1.2018
  • Skattens belopp registreras på momsskuldskontot och syns i periodskattedeklarationen under punkt "304 skatt på varuimport utanför eu” men inte under "307 skatt som ska dras av för skatteperioden".
  • Därtill syns skattegrunden i periodskattedeklarationen under punkten "310 varuimport utanför eu”.
  • OBS! Om skatten är avdragsgill, använd koden MAAL.

Instruktioner för att använda importens momskoder finns längre ner på denna sida.

KOMY 0% 

Koden beter sig som KOMY-koden när du använder momsprocenten 0. Denna lyfts alltså med på momsberäkningen under punkten "309 omsättning enligt 0-skattesats". 

  • Tillägget har gjorts på grund av kraven i eu:s e-fakturastandard, så att man med skattefri inrikesförsäljning kan använda en skattekod för e-fakturering som avviker från KOMY.
  • Enligt eu:s e-fakturastandard kan samma faktura inte innehålla både försäljning inklusive skatt och skattefri försäljning. Hela fakturan måste alltså vara antingen skattefri eller inklusive skatt.
  • KOMY:s standardval "S (normal skatteprocent)" tillåter inte momsvärdet 0 %. Den nya momskodens standardskattekod är "O (skattefri tjänst)".

Moms på eget bruk av byggtjänster

Moms på eget bruk av byggtjänster hanteras i Netvisor så att inga bokningar görs på försäljningskonton, utan den punkt där kostnaden tidigare har bokförts, det vill säga inköp, korrigeras. Vid deklaration av mervärdesskatt behandlas skatten som skatt på inhemsk försäljning. Skatt som ska betalas för eget bruk deklareras alltså alltid som skatt på inhemsk försäljning och tekniskt sett, när momskoden för försäljning KOMY används, hamnar denna mervärdesskatt på rätt ställe i deklarationen. Öppna verifikatet i redigeringsläge och ändra till rätt momskod så att skatten syns på rätt ställe i momsdeklarationen. Vid behov kan du skapa egna konton i bokföringen för denna hantering.

Försäljning och inköp av metallskrot

Försäljning och inköp av metallskrot hanteras i mervärdesbeskattningen på samma sätt som byggtjänster. Använd RAMY-koden vid försäljning av metallskrot och RAOS-koden vid inköp av metallskrot. 


Momshantering på transaktioner

Hantera momskoder på transaktioner enligt följande:

  • observera att transaktioner som sparats före 27.1.2006 inte har någon momskod vald och att den vid redigering kan lämnas tom
  • följ den tidigare versionens hantering för dessa gamla transaktioner
  • om du väljer en momskod för en gammal transaktion följer transaktionen den nya praxisen
  • alla nya transaktioner måste ha en momskod.

Du kan öppna transaktionernas bokföringsvy via Bokföring > Bokningar > Verifikat.

  • ange momssats på transaktionsraderna antingen genom att välja den eller genom att använda den momssats som automatiskt hämtas från standarduppgifterna
  • låt systemet beräkna momsbeloppet enligt momssatsen och föreslå det för bokföring
  • ändra vid behov transaktionsradens standardmomskod.
  • i anslutning till inköps- och kundreskontrabokningar sker momsbokföringen automatiskt som en bokföringens transaktionsrad med nettometoden
  • transaktionsspecifika momser registreras på momsfordrings- eller momsskuldskontot enligt momskod
  • momsredovisningskonton kan definieras i bokföringens grundinställningar under punkten standardkonteringar.


Undantagssituationer:

  •  Om momssatsen på transaktionsraden inte har angetts eller anges som 0 % med sådana momskoder som förväntas kumulera moms, blir transaktionen inte en skattegrund för beräkning av momsredovisningen. 
  •  Om man som momskod väljer Ingen momsbehandling sparar systemet alltid momssatsen som 0 %, oavsett vad användaren har valt som momssats. 
  •  Om transaktionsraden har en angiven momssats men nettoförfarandet inte har genomförts (momsfordran eller momsskuld har inte registrerats eller en rad har tagits bort) avviker summorna i momsperiodens slutberäkning senare från slutverifikatet för sagda period. Dylika händelser måste korrigeras. 

Avstämning och behandling av avrundningsdifferenser

Stäm av moms enligt följande:

  • jämför de beräknade skatteandelarna för skatt som ska betalas och skatt som ska dras av med den skatt som registrerats på momsskuld- och momsfordringskontona
  • säkerställ att summorna stämmer överens så att inmatningarna är tekniskt korrekta.
  • inkludera i periodens slutverifikat de verifikationstransaktionsspecifika momsbelopp som intjänats från momsgrunderna
  • gör en slutredovisning, varefter periodens momsfordrings- och momsskuldskonto nollställs
  • överför dessa kontons saldo till skattekontot.

Behandla avrundningsdifferenser enligt följande:

  • registrera en eventuell differens på några cent på grund av beräkningen som en avrundningsdifferens i samband med slutredovisningen
  • behandla alltid avrundningsdifferensen i samband med momsbokningen med hjälp av systemets egen funktion.

Utnyttja momsberäkningen enligt följande:

  • i momsberäkningen kumuleras skattegrunderna enligt momskod och momssats
  • den beräknade skatten avstäms med den registrerade skatten
  • beräkningen tar hänsyn till den kalkylmässiga avrundningsdifferens som uppstår per transaktion mellan den sammanräknade skatteandelen och den skatteandel som beräknats på skattegrunden.
  • om differensen är större än några cent måste den utredas
  • du kan söka efter möjliga felaktiga transaktioner bland momsberäkningens hjälplänkar.

Importmomsbehandling

Observera följande principer i mervärdesskattningen av import:

  • mervärdesskattningen av importen överfördes från Tullen till Skatteförvaltningen den 1.1.2018
  • den skatt som ska betalas för importen samt grunden för skatten deklareras på eget initiativ på mervärdesskattedeklarationen, likt annan information om affärshändelser som ska tilldelas skatteperioden
  • beräkningen av grunden för importmoms ändras inte, den är densamma som tidigare
  • den avgörande faktorn för tidsmässig tilldelning är dagen för tullbeslutet
  • för import från Åland tilldelas skatten den månad då skattskyldigheten uppstod, eftersom Tullen inte fattar något tullbeslut för de som är registrerade som mervärdesskattskyldiga vid import mellan Åland och fastlandet Finland
  • ändringen i mervärdesskatteförfarandet berör alla de parter som är registrerade i registret över mervärdesskatteskyldiga.

I Netvisor har två nya MOMS-koder lagts till för att bokföra importtransaktioner, vilket gör att de i rapporteringen riktas till momsberäkningen och skattedeklarationen för självdeklarerade skatter:

  • MAAL: ‘Import utanför EU moms’
  • EVMA: ‘Import utanför EU moms icke avdr. gill’

Nedan finns exempel på användning av de nya koderna och de transaktioner som bildas på skattedeklarationen för självdeklarerade skatter baserat på dem.

               

               

             

 När en inköpsfaktura relaterad till import redan har bokförts och ett tullbeslut erhålls senare, rekommenderar vi att du i första hand gör ändringen via inköpsfakturan: 

  • öppna inköpsfakturan i redigeringsläge
  • ändra momskoden till MAAL eller EVMA beroende på situationen

 Om du inte kan ändra inköpsfakturan: 

  • gör en manuell bokning enligt punkt 2 ovan, så att tullvärdet rapporteras för rätt period.

 Mer information om förändringen i mervärdesskattningsförfarandet för import finns: 

I Skatteförvaltningens anvisning:  https://www.vero.fi/syventavat-vero-ohjeet/ohje-hakusivu/61955/maahantuonnin-arvonlis%C3%A4verotusmenettelyst%C3%A4-1.1.2018-alkaen/

I en artikel i Tilisanomat om ämnet:    https://tilisanomat.fi/verotus/maahantuonnin-arvonlisaverotus-muuttuu 

                                               

Periodskatteanmälan

Observera följande principer för periodskatteanmälan:

  • från och med transaktionerna i januari 2010 inlämnas i stället för den tidigare kontrolldeklarationen en periodskattedeklaration
  • betala skatten till skattekontot med standardreferens
  • moms som inte dragits av dras inte längre av på följande rapporteringsperiods periodskatteanmälan
  • observera att icke avdragen moms syns som saldo på skattekontot.


Bilagor till instruktionen:

Nyckelord: momshantering, momskoder

Vanliga frågor

Hur väljer jag rätt momskod i Netvisor?

  • avgör först i vilket avsnitt du vill att transaktionen ska synas i momsberäkningen och periodskattedeklarationen
  • kontrollera vid behov rätt punkt hos Skatteförvaltningen
  • välj momskod utifrån detta enligt kodbeskrivningarna ovan.

Hur hanterar jag moms på EU-inköp i Netvisor?

  • använd koden EUOS om skatten är avdragsgill
  • använd koden EVTO om skatten inte är avdragsgill
  • låt systemet bokföra skatten både på momsfordrings- och momsskuldskontot (EUOS) eller endast på momsskuldskontot (EVTO)
  • kontrollera att transaktionerna syns i rätt fält i periodskattedeklarationen (305, 307, 313).

Hur säkerställer jag att momsberäkningen stämmer med bokföringen?

  • jämför de skatter som beräknats i momsberäkningen med saldona på momsskuld- och momsfordringskontona
  • gör ett slutverifikat för perioden som nollställer momsfordrings- och momsskuldskontona och överför saldot till skattekontot
  • behandla en eventuell differens på några cent som en avrundningsdifferens med systemets egen funktion
  • utred större differenser med hjälp av momsberäkningens hjälplänkar.

Hur hanterar jag importmoms i Netvisor?

  • använd koden MAAL om importmomsen är avdragsgill
  • använd koden EVMA om importmomsen inte är avdragsgill
  • tidsfördela skatten enligt tullbeslutets tullningsdag
  • ändra i första hand inköpsfakturans momskod till MAAL eller EVMA, eller gör vid behov en manuell bokning för rätt period.

Hur hanterar jag moms på eget bruk av byggtjänster?

  • bokför inte försäljning på försäljningskonton
  • korrigera det kostnadskonto där kostnaden tidigare har bokförts
  • använd momskoden KOMY för försäljning så att skatten deklareras som skatt på inhemsk försäljning på rätt ställe i momsdeklarationen
  • ändra verifikatet till rätt momskod och använd vid behov egna konton för denna hantering.

Hur hanterar jag moms på försäljning och inköp av metallskrot?

  • hantera metallskrot på samma sätt som byggtjänster
  • använd RAMY-koden vid försäljning av metallskrot
  • använd RAOS-koden vid inköp av metallskrot.
Denna artikel har översatts med hjälp av ett AI-baserat översättningsverktyg. Innehållet eller formuleringen i dessa instruktioner kan avvika från dem i andra instruktioner eller i programvaran.


Hjälpte det här svaret? Ja Nej

Send feedback
Vi beklagar att vi inte kunde vara till hjälp. Lämna gärna feedback och hjälp oss att förbättra den här artikeln.