Netvisor stöder två alternativa certifikat för inkomstregisteranmälan.
Alternativ 1. Revisionsbyråspecifikt certifikat
När anmälningar skickas med ett revisionsbyråspecifikt certifikat, ansöker en användare med rätt att teckna firma hos revisionsbyrån om certifikatet från skattemyndigheten och sparar dess överföringskoder och lösenord i Netvisors användargränssnitt. Med detta certifikat kan revisionsbyrån skicka anmälningar för alla de kundföretag som revisionsbyrån har ett giltigt uppdragsavtal med och behörighet att skicka anmälningar för. I detta alternativ behöver revisionsbyråns kund inte själv auktorisera Visma Solutions i Netvisors användargränssnitt.
Även om revisionsbyråns kund redan har gett auktorisation i Netvisor och revisionsbyrån skaffar sitt eget certifikat, skickas revisionsbyråns kunds anmälningar till inkomstregistret med revisionsbyråns certifikat. Du kan få mer detaljerad hjälp här.
Alternativ 2. Netvisors systemspecifika certifikat
När man vill skicka anmälningar med Netvisors systemspecifika certifikat, auktoriserar kundföretagets huvudanvändare Visma Solutions Oy i Netvisors användargränssnitt. Huvudanvändaren måste ha rätt att teckna firma. Detta sätt gäller de kundföretag som är direktkunder (ingen revisionsbyrå) och beräknar löner i Netvisor. Anmälningarna skickas direkt till inkomstregistret.
Hjälp för företags huvudanvändare med rätt att teckna firma (alternativ 2.)
Auktorisera Netvisor att automatiskt skicka inkomstregisteranmälningar. Auktorisationen är en förutsättning för att Netvisor ska kunna fungera som företagets löneuppgiftsavsändare till inkomstregistret.
Som företags huvudanvändare med rätt att teckna firma måste du ge Visma Solutions Oy auktorisation att skicka löneuppgiftsanmälningar till inkomstregistret. För att kunna ge auktorisationen måste du ha följande användarinställningar valda:
- Du är huvudanvändare i Netvisor-miljön
- Du har "Redigeringsrätt" i löneberäkningens funktionsspecifika rättigheter under löneberäkning
Så här ger du auktorisationen enkelt
- Logga in på Netvisor
- Klicka på "Förberedelse för inkomstregistret"-widgeten under "Auktorisation för att skicka uppgifter"
- Godkänn fullmakten genom att välja "Jag ger mitt samtycke"


Två firmatecknare
Om ert företag har definierat firmateckningsrätt för två personer tillsammans, kan ni ge auktorisationen genom att underteckna avtalet med Visma Sign. Länk till avtalsformuläret: Avtalsformulär
Nedan har vi sammanställt vanliga frågor som kan hjälpa dig med eventuella ytterligare frågor.
Hjälp för löneräknare
Som löneräknare kan du inte ge auktorisationen själv om du inte samtidigt är företagets huvudanvändare med rätt att teckna firma. Du kan dock se från widgeten för förberedelse för inkomstregistret om auktorisationen redan har getts i företaget.
Om auktorisationen inte ges, måste företaget komma överens om rutiner för att anmäla uppgifter på annat sätt.
Auktorisationen kan endast ges av en person med rätt att teckna firma i företaget. Kontrollera om denna person redan är huvudanvändare som visas på hanteringens startsida. Du kan komma till sidan via Företagsmeny -> Tjänstehantering -> Välj företag att hantera.
Om du vill ge instruktioner till företagets huvudanvändare eller kundföretagens huvudanvändare, kan du använda denna hjälp.
Teknisk bakgrund och framtida användning
Vid sändning använder vi ett tekniskt certifikat som vi underhåller och förnyar automatiskt för våra kunder. Identifiering av Netvisor och andra organisationer som använder tekniska gränssnitt utförs med hjälp av inkomstregistrets certifikattjänst. Lösningen bygger på digitala certifikat som identifierar den organisation som producerar och använder uppgifter samt säkerställer materialets oföränderlighet.
När vi har fått auktorisationen skickar vi med detta tekniska certifikat anmälningar från alla auktoriserade anmälningsskyldiga. Som auktoriserad ansvarar vi för att den skickade anmälan är i enlighet med betalningsgivarens vilja, original, integritet och oföränderlighet.
När andra lagstadgade anmälningar utvecklas, kommer detta certifikat också att användas för att skicka dessa anmälningar. Ingen ny auktorisation behövs, allt hanteras med denna enda fullmakt.
Förnyelse av certifikat
Inkomstregistercertifikatet är alltid giltigt i två år åt gången. Netvisors bakgrundstjänst hanterar automatiskt förnyelsen av certifikatet när det är aktuellt för företaget. Tekniska kontaktpersoner för certifikaten kan få ett meddelande från inkomstregistret om certifikatförnyelse, men detta kräver inga åtgärder från Netvisors användare.
Bakgrundsprocessen för certifikatförnyelse sker automatiskt en gång i veckan, där alla certifikat som kan förnyas och vars giltighetstid är högst 60 dagar beaktas.

Förnyelse av tekniskt gränssnitt
Inkomstregisteranmälningar kan skickas till inkomstregistret via SFTP-gränssnittet samt realtids- och fördröjt Web Service-gränssnitt. I Netvisor har det fördröjda Web Service-gränssnittet använts. När företaget eller revisionsbyrån (anmälaren) ansökte om inkomstregistercertifikatet, kryssade de i en eller flera av dessa tre alternativ i ansökan om tekniskt gränssnitt, vanligtvis enligt vad deras löneprogramleverantör har instruerat.
Tidigare var valen i inkomstregistrets elektroniska tjänst:
Fördröjd Web Service
Realtids Web Service
SFTP
Nuvarande val är:
Web Service
SFTP
Det nuvarande valet Web Service täcker alltså båda de tidigare Web Service-typerna.
Problemets uppkomst
Problemet kan uppstå i en situation där anmälaren tidigare har kryssat i endast exempelvis fördröjd Web Service enligt det dåvarande löneprogrammet och nu tar i bruk ett annat löneprogram eller till exempel ett reseräkningssystem, från vilket anmälningar görs till inkomstregistret och det nya programmet använder realtids Web Service-gränssnittet.
När anmälaren ansöker om certifikat för det nya programmet, frågas inte längre gränssnittstypen, utan certifikatet fungerar enligt det gamla ansökningsvalet. Problemet uppstår först när de första inkomstregisteranmälningarna inte går igenom.
Lösning på problemet
Situationen korrigeras genom att anmälaren gör en ersättande ansökan om tekniskt gränssnitt i skattemyndighetens elektroniska tjänst och väljer Web Service som kanal. Den ersättande ansökan ger anmälaren tillgång till alla Web Service-kanaler (fördröjd och realtids). Om anmälaren redan har SFTP-kanalen i bruk (och endast om så är fallet), bör den ersättande ansökan också inkludera SFTP-kanalen. Ett nytt certifikat behöver inte ansökas om det redan har ansökts för det nya programmet.
Vanliga frågor
Företagets huvudanvändare har inte gett auktorisationen och lönerna måste betalas. Vad gör jag?
Svar: Betala lönerna som vanligt. Du kan ge auktorisationen även efter att lönerna har betalats och skicka anmälningarna i efterhand från Netvisor. Observera att anmälningarna måste skickas inom fem (5) dagar från löneutbetalningsdagen från och med 1.1.2019. Betalningsgivaren, det vill säga i praktiken arbetsgivaren, är alltid anmälningsskyldig och ansvarar för eventuella sanktioner för att inte ha anmält.
Vad händer om jag inte ger auktorisationen?
Svar: Du kan använda löneberäkningen som vanligt och betala lönerna. Löneberäkningen genererar den inkomstregisterkrävda löneuppgiftsanmälan även i detta fall. Anmälan kan dock inte skickas från Netvisor.
Jag har gett auktorisationen och vill återkalla den. Vad gör jag?
Svar: Om du behöver återkalla den givna auktorisationen kan du göra det på samma sätt som auktorisationen gavs, det vill säga via inkomstregister-widgeten. Klicka på rubriken "Auktorisation för att skicka uppgifter" > Återkalla auktorisationen.
Vårt företag slutar använda Lön -tjänsten eller hela Netvisor. Behöver den givna auktorisationen återkallas?
Svar: Det behöver inte göras. Auktorisationen anses återkallad i samband med uppsägningen av tjänsten. Baserat på den givna auktorisationen kan vi fortfarande skicka anmälningar under uppsägningstiden.
Det finns ingen huvudanvändare i företaget. Vad gör vi? (Alternativ 2.)
Svar: Företaget måste först sätta en huvudanvändare. Detta kan göras på sidan Företagsmeny -> Tjänstehantering -> Välj företag att hantera, där informationen sätts i fältet "Huvudanvändare". Dessutom måste huvudanvändaren ha redigeringsrätt i löneberäkningens "Funktionsspecifika rättigheter" under "Löneberäkning". Rätten för huvudanvändaren kan läggas till av företagets Netvisor-miljös Användaradministratör (KH) eller revisionsbyråns huvudanvändare (TPK) under Företagsmeny -> Användare och roller -> Välj personens namn > Löneberäkning: Funktionsspecifika rättigheter. Om huvudanvändaren inte sätts, kan auktorisationen inte ges till företaget.
Vårt företag behöver flera personer med rätt att teckna firma för att göra avtal. Det kan dock bara finnas en huvudanvändare. Vad gör vi?
Auktorisationen hanteras med Visma Signs elektroniska signatur. Därefter gör huvudanvändaren den faktiska auktorisationen i Netvisor.
Länk till VismaSign avtalsformulär.
Kan Visma Solutions Oy:s personal utnyttja auktorisationen eller på något sätt missbruka den?
Svar: Nej, det kan de inte. Auktorisationen används endast med det tekniska certifikatet och det är utfärdat till vårt företag. Ingen enskild person kan dra nytta av den givna auktorisationen i någon situation.
Kan jag se auktorisationsstatusen för flera företag samtidigt?
Svar: Nej, det kan du inte. Du kan bara se informationen för ett företag åt gången.
Varför ges auktorisationen till Visma Solution? I andra system är instruktionen annorlunda.(Alternativ 2.)
Svar: När löneuppgifter skickas från Netvisor fungerar Visma Solutions Oy som uppgiftsavsändare och för denna uppgift är auktorisationen nödvändig för just det företag som producerar programvaran.
Behöver jag också Suomi.fi -auktorisationer?
Svar: För att skicka löneuppgiftsanmälningar och arbetsgivarens separata anmälningar från Netvisor behövs inga Suomi.fi -auktorisationer. Om du behöver besöka Suomi.fi -tjänsten eller andra liknande tjänster, behöver du Suomi.fi -auktorisationer för dessa och den auktorisation som ges till Netvisor kan inte användas. I Suomi.fi -tjänsten kan du bland annat kontrollera skickade anmälningar samt anmäla löneuppgifter via nedladdningstjänsten och användargränssnittet.
Du kan läsa mer om Suomi.fi -auktorisationer på www.suomi.fi
Behövs Suomi.fi -auktorisationer för moms-anmälningar?
Enligt den nuvarande informationen fortsätter användningen av Katso-identifieringar för moms-anmälningar normalt från Netvisor.
Enskilda näringsidkare och deras ombud kan inte använda Katso-identifieringar i MinSkatt efter 1.11.2018, men anmälningar med dessa identifieringar fortsätter i Netvisor.
Jag representerar en förening och Suomi.fi -auktorisationer beviljas inte via Suomi.fi -tjänsten. Vad gör jag?
Svar: Som nämnts ovan, behöver du ingen separat Suomi.fi -auktorisation för att skicka anmälningar från Netvisor. Vi hanterar detta med den auktorisation du ger i Netvisor.
Om du ändå vill använda Suomi.fi -tjänsten och representerar en förening, stiftelse, kommun, församling, utbildningsinstitution, näringsverksamhet, dödsbo eller utländsk aktör, måste du skaffa Suomi.fi -auktorisation via Katso-tjänsten. På Tulorekisteri.fi -sidorna kan du få mer information om proceduren.
Var kan jag få mer information om inkomstregistret?
För Netvisors del samlar vi information på https://netvisor.fi/tuote/palkanlaskentaohjelma/tulorekisteri/ webbplatsen, där du kan få information om bland annat de viktigaste förändringarna och kommande utbildningar relaterade till inkomstregistret.
Vi informerar alltid om nya förändringar i Community.
Tulorekisteri.fi webbplatsen kan du läsa mer om inkomstregistret i allmänhet.
Varför visas texten "Auktorisation för att skicka uppgifter - saknas" i vårt företags inkomstregister-widget?
Om du är kund hos en revisionsbyrå behöver du troligen inte ta ställning till certifikatet. Revisionsbyråer har möjlighet att ansöka om ett revisionsbyråspecifikt certifikat och använda det även för att anmäla sina kundföretags löneuppgifter från Netvisor till inkomstregistret.
Varför visas texten "Auktorisation för att skicka uppgifter - saknas" i inkomstregister-widgeten, även om huvudanvändaren redan har gett auktorisationen?
Om du är kund hos en revisionsbyrå och ni redan har gett auktorisationen för användning av det systemspecifika certifikatet för att anmäla löneuppgifter till inkomstregistret, åsidosätter användningen av det revisionsbyråspecifika certifikatet den tidigare givna auktorisationen för användning av det systemspecifika certifikatet.
Jag har flera programvaror från vilka löneuppgiftsanmälningar ska skickas till inkomstregistret. Kan jag som revisionsbyrå ansöka om endast ett certifikat från skattemyndigheten och använda samma certifikat i alla programvaror?
Ett certifikat måste ansökas för varje programvara.
Återansökan om certifikat
Om du har ansökt om certifikat för en programvara men av någon anledning måste göra ansökan igen, gör en ersättande ansökan istället för en ny. Ange alla nödvändiga kanaler på ansökan igen.
Hjälpte det här svaret? Ja Nej
Send feedback