En utländsk användare kan bjudas in av en person med rollen Företagsadministratör (KH) eller Huvudanvändare på redovisningsbyrån (TPK):
Gå till användarens information genom följande väg: Företagsmeny > Användare och roller > klicka på användarens namn i listan. Klicka sedan på länken "Bjud in användare att logga in med mobilappen" till vänster. Inbjudningslänken är aktiv när användaren har ett annat medborgarskap än Finland.
Klicka på "Skicka inbjudan". Inbjudan skickas till den angivna e-postadressen och är giltig i 24 timmar.
Obs! Om användaren inte får 6-siffrig bekräftelsekod via SMS och inte heller kan beställa den själv (den inbjudne kan be om högst 2 nya bekräftelsekoder via appen), kan en person med TPK/KH-roll generera en bekräftelsekod för den inbjudne från inbjudningsvyn via länken "Fick inte den inbjudne en bekräftelsekod?".
Du hittar mer detaljerade instruktioner här: Lägga till, bjuda in och logga in en utländsk användare
Hjälpte det här svaret? Ja Nej
Send feedback