Den här hjälpen går igenom hur betalningsbekräftelse fungerar i Netvisor och vilka steg den innehåller. Om du vill att en person inte direkt ska kunna betala företagets inköpsfakturor, definierar du en betalningsbekräftelsepraxis i företaget. Detta innebär att du definierar hur många personer som måste bekräfta betalningen innan den kan skickas till banken. Vid behov kan du också definiera en person som kan betala inköpsfakturan direkt utan bekräftelsemetod.
INNEHÅLL
Inställningar för betalningsbekräftelse
Du kan öppna vyn genom att välja Försäljning och inköpsreskontra rättigheter > länken Inställningar för betalningsbekräftelse.
För att kunna definiera inställningarna för betalningsbekräftelse måste du ha Revisionsbyråns huvudanvändarroll (TPK) eller företagets huvudanvändarrättighet samt användaradministratörens KH-rättigheter.
Bekräftelse påverkar också löneutbetalning. För gireringar definieras hur många personer som måste godkänna gireringen innan den går till betalning. Om du definierar en godkännare för gireringar, måste gireringen först godkännas av en person och därefter kan en annan person föra den till betalning. Mer information finns i anvisningen Tilisiirtojen hyväksyntä.
Som standard är betalningsbekräftelse och godkännande av gireringar inte aktiverade.
I bilden nedan har det definierats att två bekräftelser krävs. Betalningen skickas från Netvisor till banken först när en annan person har bekräftat fakturan. Betalaren måste autentisera sig starkt innan betalningen genom att klicka på knappen "Autentisera och betala". Då autentiserar man sig genom stark autentisering för att säkerställa identiteten. Efter lyckad autentisering skickas materialet till banken för behandling. Autentiseringen är sessionsspecifik. Om du betalar flera betalningar under samma session i samma företag krävs ingen ny autentisering. Om en person har rätt att kringgå bekräftelser, måste han eller hon autentisera sig direkt i betalningsfasen och då skickas betalningen till banken.

Kräv extra autentisering för varje betalningstransaktion: När inställningen är aktiverad måste betalaren utföra stark autentisering före varje betalningstransaktion som skickas till banken. Som standard begärs extra autentisering endast för den första betalningen under inloggningssessionen.
Om detta val inte visas på sidan, gör så här:
- Tryck på Ctrl + F5 samtidigt för att uppdatera sidan, varefter valet bör visas.
- Om du använder en Mac-dator, tryck på CMD + R-tangenterna.
Betalningsbekräftelse i praktiken
När betalningsbekräftelse är aktiverad visas antalet bekräftelser på öppna inköpsfakturor.
Du kan ta fram kolumnen Betalningsbekräftelser i vyn Öppna inköpsfakturor enligt följande:
- Öppna vyn Öppna inköpsfakturor.
- Välj Visa kolumner.
- Välj Fakturans tilläggsuppgifter > Betalningsbekräftelser.
- Klicka på knappen uppdatera val.
I öppna inköpsfakturor visas nu kolumnen Betalningsbekräftelser. Genom att klicka på kolumnen kan du se med vilken information och från vilket konto betalningen ursprungligen bekräftades. I vyn kan du också se hur många som har bekräftat och hur många bekräftelser som behövs för betalningen.

I vyn Öppna inköpsfakturor finns valet "Visa endast" > Fakturor som jag kan betala eller bekräfta. Den här listan visar fakturor som kan betalas direkt eller som kan bekräftas.
När du för en inköpsfaktura till betalning för den första bekräftaren, gör så här:
- Öppna den inköpsfaktura som ska föras till betalning.
- Redigera vid behov det belopp som ska betalas.
- Redigera vid behov fakturans förfallodag.
- Välj det bankkonto via vilket fakturan betalas, om företaget har flera bankkonton i bruk.
- Kontrollera i vyn under bekräftelser hur många personer som har bekräftat betalningen och hur många bekräftelser som behövs.

När kontot har valts och den första betalaren klickar på knappen skicka betalningsmaterial, skickas materialet ännu inte till banken.

När en annan person för materialet till betalning kan han eller hon inte längre redigera det belopp som ska betalas. Han eller hon kan dock vid behov ändra fakturans betalningsdag och konto från vilket betalningen görs. I fakturans bekräftelseavsnitt kan man se med vilken information betalningen ursprungligen bekräftades.
När den andra personen fullföljer betalningen, skickas materialet från Netvisor till banken och banken behandlar materialet på betalningens förfallodag. Den sista bekräftaren måste autentisera sig igen i betalningsfasen med bankkoder. Då skickas betalningen till banken. För andra betalningsbekräftare krävs ingen stark autentisering.
Om inköpsfakturan har lagts i bekräftelsecirkulation i delar, ska alla delar föras genom bekräftelsecirkulationen. Därefter kan fakturans resterande del betalas eller bekräftas också med funktionen för betalningsbekräftelse. Om inköpsfakturan har betalats i flera delar, visar avsnittet Betalningsbekräftelse först antalet bekräftelser och i slutet det totala antalet som behövs för bekräftelse för den aktuella fakturan.
Om betalningen hamnar i fel mellan Netvisor och banken, kommer felmeddelandet endast till den person som bekräftade betalningen sist, det vill säga den som skickade materialet från programmet till banken. Betalningsbekräftelse fungerar inte med Netvisor mobilapp. Använd då den vanliga Netvisor för att kunna använda betalningsbekräftelse.
Avbryt bekräftelse
Om du i betalningsfasen märker att det belopp som ska betalas är fel eller att fakturan måste korrigeras och fakturan redan har en persons bekräftelse på betalningen, gör så här:
- Öppna den inköpsfaktura vars betalningsbekräftelse du vill ta bort.
- Välj Inköpsfakturans funktioner > Återställ till obearbetad.
- Låt fakturan återgå till läget ny faktura.
- Utför sakgranskning/godkännande och kontering på nytt för fakturan.
- Gör betalningen på nytt med rätt uppgifter.
Om bekräftelse har inaktiverats och företaget har haft fakturor i behandling som delvis har bekräftats, gör så här:
- Aktivera betalningsbekräftelse igen.
- Återställ de fakturor som delvis har bekräftats till obearbetad.
- Inaktivera betalningsbekräftelse.
- Betala fakturan normalt genom att autentisera dig starkt.
Vanliga frågor
Fråga: Hur tar jag i bruk inställningarna för betalningsbekräftelse i Netvisor?
Svar: Öppna Försäljning och inköpsreskontra rättigheter > länken Inställningar för betalningsbekräftelse. Kontrollera att du har Revisionsbyråns huvudanvändarroll (TPK) eller företagets huvudanvändarrättighet samt användaradministratörens KH-rättigheter och definiera därefter antalet nödvändiga bekräftare och övriga inställningar.
Fråga: När skickas betalningen från Netvisor till banken?
Svar: Betalningen skickas från Netvisor till banken först när alla nödvändiga bekräftare har bekräftat betalningen och den sista bekräftaren har autentiserat sig i betalningsfasen med bankkoder.
Fråga: Hur gör jag om betalningsbekräftelsen måste avbrytas?
Svar: Återställ inköpsfakturan till obearbetad genom att välja Inköpsfakturans funktioner > Återställ till obearbetad. Fakturan återgår då till läget ny faktura, vilket innebär att sakgranskning/godkännande och kontering måste göras om, varefter du kan genomföra betalningen på nytt med rätt uppgifter.
Fråga: Varför ser jag inte valet "Kräv extra autentisering för varje betalningstransaktion"?
Svar: Uppdatera sidan genom att trycka på Ctrl + F5 (Windows) eller CMD + R (Mac). Därefter bör valet visas.
Fråga: Kan jag använda betalningsbekräftelse i Netvisor mobilapp?
Svar: Nej. Betalningsbekräftelse fungerar inte i Netvisor mobilapp, utan du måste använda den vanliga Netvisor.
Nyckelord: betalningsbekräftelse, bekräftelse, betalning, inköpsfakturor, betalningar
Hjälpte det här svaret? Ja Nej
Send feedback