I denna hjälp beskrivs hur man definierar och använder grupperingskriterier för att strukturera och söka produkter i Netvisor. Grupperingskriterier är endast tillgängliga i utökad produkthantering, och genom att koppla sökord till produkter diversifieras produktlistningen.

INNEHÅLL

Grupperingskriterier är användardefinierad textinformation som kan väljas för produkter. Eftersom en produkt endast kan tillhöra en produktgrupp, diversifierar grupperingskriterier struktureringen och sökningen av produkter i produktlistningen. Du kan alltså ge produkter så kallade sökord och genom att söka i produktlistningen med dessa sökord får du de önskade produkterna synliga. Samma sökord kan vara lagrat bakom flera produkter. Grupperingskriterier är endast tillgängliga i utökad produkthantering.

Du kan hantera grupperingskriterier genom att välja Produkter > Produkthantering > öppna önskad produkt > Hantera grupperingskriterier.

Hantera grupperingskriterier

Hantering av grupperingskriterier inkluderar skapandet av nya grupperingskriterier samt redigering och borttagning av befintliga.

Skapa nytt grupperingskriterium

Grupperingskriteriet ges ett önskat namn. Om produkten används på engelska eller svenska måste det skapade grupperingskriteriet översättas själv.

  1. Öppna hanteringen av grupperingskriterier för önskad produkt.
  2. Ange ett namn på finska för grupperingskriteriet.
  3. Skriv vid behov översättningar i fälten för engelska och svenska.
  4. Lämna fälten för engelska och svenska tomma om du vill att samma information som i det finska fältet ska visas där.
  5. Spara det nya grupperingskriteriet.

När de önskade grupperingskriterierna har skapats kan de redigeras och tas bort.

  • Redigering görs med penna och anteckningsknappen.
  • Borttagning görs med det röda krysset.
  • Informationen kan tas bort även om den redan används på produkter. När den tas bort försvinner informationen från produkterna.

Tilldela till produkt

Skapade grupperingskriterier kan väljas för önskad produkt på fliken Produktens grunddata redigering.

Gör så här när du tilldelar ett grupperingskriterium till en produkt:

  1. Öppna önskad produkt och gå till fliken Produktens grunddata redigering.
  2. Välj önskat grupperingskriterium med musen på den aktuella raden, så att raden visas med blå bakgrund.
  3. Välj önskat antal grupperingskriterier för produkten.
  4. Spara slutligen informationen.

I menyn visas de grupperingskriterier som tidigare har skapats. Nedan är ett exempel där sökordet har valts som grupperingskriterium.

Användning av grupperingskriterium i produktlistning

När produkten har fått det önskade grupperingskriteriet kan detta grupperingskriterium användas i produktlistningen för att söka produkten med hjälp av det.

  1. Öppna produktlistningen.
  2. Skriv det grupperingskriterium (till exempel sökord) som har tilldelats produkten i sökfältet.
  3. Sök produkterna, varvid de produkter som har samma sökord lagrat visas.

Nedan är ett exempel där sökordet "sökord" har använts, vilket hade lagts som produktens Namn grupperingskriterium.

Vanliga frågor

Fråga: Var är grupperingskriterier tillgängliga?

Svar: Grupperingskriterier är endast tillgängliga i utökad produkthantering.

Fråga: Kan samma sökord finnas på flera produkter?

Svar: Ja. Samma sökord kan vara lagrat bakom flera produkter, vilket gör att alla dessa produkter hittas med samma sökning i produktlistningen.

Fråga: Vad händer om jag tar bort ett grupperingskriterium som redan används på produkter?

Svar: Informationen om grupperingskriteriet kan tas bort även om det redan används på produkter. När det tas bort försvinner informationen från produkterna.

Fråga: Hur används grupperingskriterier i produktlistningen?

Svar: När ett grupperingskriterium har tilldelats en produkt söker du produkter i produktlistningen genom att skriva det aktuella sökordet i sökfältet, varvid de önskade produkterna visas.

Fråga: Vilken nytta har grupperingskriterier om produkten redan har en produktgrupp?

Svar: En produkt kan endast tillhöra en produktgrupp, men grupperingskriterier diversifierar struktureringen och sökningen av produkter eftersom flera sökord kan kopplas till en produkt.

Nyckelord: Grupperingskriterier, utökad produkthantering.

Denna artikel har översatts med hjälp av ett AI-baserat översättningsverktyg. Innehållet eller formuleringen i dessa instruktioner kan avvika från dem i andra instruktioner eller i programvaran.


Hjälpte det här svaret? Ja Nej

Send feedback
Vi beklagar att vi inte kunde vara till hjälp. Lämna gärna feedback och hjälp oss att förbättra den här artikeln.