Denna hjälp visar hur du kan redigera dina grundinställningar i Netvisor, inklusive att byta telefonnummer, e-postadress och gränssnittsspråk. Dessutom behandlas hantering av kommunikationsinställningar och schemaläggning av meddelanden.
INNEHÅLL
- Käyttäjän nimen päivittyminen
- Kutsumanimen valitseminen
- Omat perusasetukset
- Viestittävät asiat
- Viestinnän ajastus
- Usein kysyttyjä kysymyksiä
När du klickar på ditt namn högst upp till höger i Netvisor kan du ändra Omat perusasetukset, såsom ditt telefonnummer och e-postadress. Från samma vy kan du också byta gränssnittsspråk. Alternativen är finska, engelska och svenska. Detta val förblir aktivt tills du byter språk igen.

Käyttäjän nimen päivittyminen
Från och med 1.4.2026 uppdateras användarens namn i Netvisor när användaren loggar in med bankidentifiering. Namnuppgiften hämtas via stark autentisering, som baseras på personens officiella uppgifter, vilka kontrolleras och vid behov uppdateras när användaren loggar in med bankkoder. Ändringen påverkar även löntagare som har lagts till som användare, då uppdateras namnuppgiften också i löntagarens uppgifter.
Kutsumanimen valitseminen
Om förnamnet på en användare som bjudits in till Netvisor inte stämmer överens med det förnamn som angavs vid inbjudan, får den inbjudna användaren vid inloggning ett meddelande om att bekräfta sitt tilltalsnamn. Efternamnet ändras alltid automatiskt. Namnuppgiften hämtas via stark autentisering. I vyn väljer du det tilltalsnamn du använder. Namnet kan inte ändras i efterhand, så om du väljer fel namn ber vi dig kontakta Netvisor-supporten. 
Omat perusasetukset
På fliken Käyttäjätietojen muokkaus kan du definiera din kontaktinformation för kommunikation. Uppgifter som kan redigeras är telefonnummer och e-post. Telefonnumret kan redigeras av en KH-användare, men e-posten kan endast redigeras av användaren själv. Namnuppgiften kan inte redigeras. Om användarens namn har ändrats måste hen logga in i Netvisor med stark autentisering, varvid namnuppgiften uppdateras automatiskt.
Bekräfta e-postadress E-postadressen i basinformation måste bekräftas för att till exempel systemkommunikation och 2FA-autentiseringsförfrågningar ska styras rätt. E-posten kan bekräftas i vyn Omat perustiedot. Systemet skickar en kod till den angivna e-posten och koden måste anges i Netvisor. Obs! Det kan ta flera minuter innan koden anländer. E-postbekräftelsen behöver endast göras en gång och därefter är adressen bekräftad. En redan bekräftad e-post kan bytas via länken ”Vaihda osoite”. Om länkarna byt adress och bekräfta inte syns rekommenderar vi att tömma webbläsarens cache. Om du får meddelandet ”Den angivna e-postadressen är redan i bruk”, kontakta Netvisor-supporten.

På fliken Yrityskohtaiset poikkeukset kan användaren definiera företagspecifika undantag i sin kontaktinformation. Med detta kan man t.ex. visa olika e-postadresser för olika företag. Denna kontaktinformation påverkar inte systemmeddelandeinformationen, utan den är alltid densamma oavsett företag. Ändringar kan endast definieras för den egna användaren.
På fliken Kirjautumisasetukset ser användaren giltighetstiden för sina behörigheter i det aktiva företaget. Användaren kan inte ändra sina egna inloggningsinställningar, utan en KH-användare måste göra nödvändiga ändringar.
På fliken Viestintä kan du definiera vilka saker som ska meddelas från Netvisor. Till e-postadressen för kommunikationen får du bl.a. meddelanden om inköpsfakturor som inte har sakgranskats/godkänts och till vilken adress du får information om eventuella störningsmeddelanden. Kommunikationsstandardkanalen måste då vara e-post. Meddelanden för tvåfaktorsautentisering (2FA) skickas även om alternativet ”Ei järjestelmäviestintää” är valt. För att kommunikationen om inköpsfakturor och Netbox-meddelanden ska fungera måste en bekräftad e-postadress läggas till på fliken Käyttäjätietojen muokkaus. E-posten kan läggas till och bekräftas endast av användaren själv.
Redigera e-postadress för kommunikation. Om det finns ett fel i e-postadressen, till exempel en stor begynnelsebokstav, kan du redigera adressen enligt följande:
- För muspekaren över ditt namn i Netvisor och klicka på "Omat perusasetukset".
- Gå till fliken Käyttäjätietojen muokkaus.
- Klicka på "Vaihda osoite" och gör nödvändiga ändringar.
Viestittävät asiat
Under Viestittävät asiat kan du välja vilka händelser du får meddelanden om. För att få meddelanden om granskning/godkännande av inköpsfakturor och eventuellt förfallna inköpsfakturor måste du ha rättigheter till dessa i försäljnings- och Leverantörsreskontra-rättigheter.
Skicka meddelande om automatiska påminnelser om fakturor som ska skickas under veckan – valet skickar en sammanställning via e-post en gång i veckan på måndag om snart skickade påminnelser, anmärkningar och indrivningsuppdrag/-brev. Kräver aktivering av tjänsten Automatiska påminnelser och indrivning.
Misslyckade e-fakturaskick under dagen – användaren kan beställa e-postmeddelanden om felaktiga e-fakturaskick.

Viestinnän ajastus
På fliken Viestintä kan du i avsnittet Ostoreskontran viestinnän ajastus definiera när meddelanden skickas från systemet, t.ex. om fakturor som ska granskas. Inställningarna kan också definieras företagspecifikt. Den e-postadress som används för kommunikationen kan inte definieras företagspecifikt.

Usein kysyttyjä kysymyksiä
Hur ändrar jag mina grundinställningar i Netvisor?
Klicka på ditt namn högst upp till höger och gå till "Omat perusasetukset".
Kan jag ställa in olika e-postadresser för olika företag?
Ja, du kan definiera företagspecifika undantag i grundinställningarna. Detta påverkar dock inte e-postadressen för kommunikationen.
Hur får jag e-postmeddelanden till mitt konto?
Se till att en e-postadress har lagts till och bekräftats på fliken Viestintä.
Hur kan jag redigera e-postadressen i kommunikationsinställningarna?
Gå till dina grundinställningar, välj fliken Käyttäjätietojen muokkaus och klicka på "Vaihda osoite" för att göra ändringar.
Nyckelord: Netvisor, omat perusasetukset, viestintäasetukset, e-postbekräftelse, gränssnittsspråk
Hjälpte det här svaret? Ja Nej
Send feedback