SISÄLTÖ
Jotta konserniyritysten väliset tapahtumat nousevat konsernitapahtumien eliminointi -näkymään eliminoitaviksi, lisää tapahtumille konsernitapahtumamerkintä ja konsernin kohdeyritys.
Tositteella
Olemassa oleva tosite
Voit avata tositteen konsernitapahtumien merkintää varten valitsemalla Kirjanpito > Tositteet > hae ja avaa haluttu tosite.
- Avaa haluttu tosite.
- Tarkista, että tositteen rivien viimeisenä sarakkeena näkyy Konsernitapahtuma -sarake.
- Avaa tosite muokattavaksi:
- Valitse "Tositekohtaiset toiminnot".
- Valitse "Avaa muokkaustilaan".
- Valitse tositteen yläreunasta konsernin kohdeyritys, eli se toinen saman konsernin yritys, johon tosite liittyy.
- Huomioi, että konsernitapahtumien merkintä aktivoituu vasta, kun konsernin kohdeyritys on valittu.
- Varmista, että sinulla on oikeudet kaikkiin konserniyrityksiin, myös eliminointiyhtiöön, jotta näet konserniyritysvalinnan ja voit merkitä tapahtumia konsernitapahtumiksi.
Tositteen rivin perässä on Konsernitapahtuma -valinta. Tämän avulla voit valita, mitkä tositteen rivit ovat konsernitapahtumia.
- Merkitse Konsernitapahtuma -valinnalla ne rivit, jotka ovat konsernitapahtumia.
- Tallenna tosite tapahtumien määrittelyn jälkeen.
- Lisää kommenttikenttään kuvaus tehdyistä muutoksista.
Uusi tosite
Voit luoda uuden tositteen konsernitapahtumien merkintää varten valitsemalla Kirjanpito > Tositteet > Uusi tosite.
- Luo uusi tosite.
- Valitse tositteen yläreunasta konsernin kohdeyritys.
- Merkitse halutut rivit konsernitapahtumiksi Konsernitapahtuma -valinnalla.
- Toimi muilta osin kuten olemassa olevan tositteen kohdalla.
Myyntireskontrassa
Voit määritellä konsernitapahtumien automaattisen muodostumisen myyntireskontrassa valitsemalla Myyntireskontra > Asiakkaat > valitse tai luo asiakas.
- Perusta jokainen konserniin kuuluva yritys myyntireskontran asiakkaaksi jokaiseen konsernin yritykseen, eli varmista, että eri yhtiöt löytyvät toistensa asiakasrekistereistä.
- Avaa asiakaskortin perustietolehti.
- Etsi kenttä Konserniyritys.
- Valitse Konserniyritys-kenttään listalta oikea konsernin yhtiö.
- Huomioi, että tätä määritystä käytetään konsernin eliminointitapahtumien automatisoinnissa, jotta konsernitapahtuman tosite tulee automaattisesti konsernitapahtumaksi.
Oletuksena tiliryhmien 176, 190–199 ja 292 tileille osoitettuja tositerivejä ei merkitä konsernitapahtumiksi.
- Huomioi, että myyntilaskun suoritus- ja ostolaskun maksu -tositteilla konsernitapahtumiksi eivät muodostu rahojen ja pankkisaamisten ryhmään kuuluville tileille kohdistuvat tapahtumat.
Ostoreskontrassa
Voit määritellä konsernitapahtumien automaattisen muodostumisen ostoreskontrassa valitsemalla Ostoreskontra > Toimittajat > valitse tai luo toimittaja.
- Perusta jokainen konsernin yritys toimittajaksi jokaiseen konsernin yritykseen, eli varmista, että eri yhtiöt löytyvät toistensa toimittajarekistereistä.
- Avaa toimittajakortti.
- Etsi toimittajakortista kenttä Konserniyritys.
- Valitse Konserniyritys-kenttään listalta oikea konsernin yhtiö.
- Huomioi, että tätä määritystä käytetään konsernin eliminointitapahtumien automatisoinnissa.
Usein kysyttyjä kysymyksiä
Kysymys: Mitä vaaditaan, jotta konserniyritysten väliset tapahtumat nousevat konsernitapahtumien eliminointi -näkymään?
Vastaus: Tapahtumilta tulee löytyä konsernitapahtumamerkintä ja konsernin kohdeyritys.
Kysymys: Miten merkitset olemassa olevan tositteen rivit konsernitapahtumiksi?
Vastaus: Avaa tosite muokkaustilaan, valitse yläreunasta konsernin kohdeyritys ja merkitse Konsernitapahtuma -valinnalla ne rivit, jotka ovat konsernitapahtumia, ja tallenna tosite.
Kysymys: Miten varmistat, että konsernitapahtuman tosite muodostuu automaattisesti konsernitapahtumaksi myyntireskontrassa?
Vastaus: Perusta konserniin kuuluvat yritykset toistensa asiakkaiksi ja valitse asiakaskortin Konserniyritys-kenttään oikea konsernin yhtiö.
Kysymys: Miten määrittelet konserniyrityksen ostoreskontrassa?
Vastaus: Perusta konsernin yritykset toistensa toimittajiksi ja valitse toimittajakortin Konserniyritys-kenttään oikea konsernin yhtiö.
Kysymys: Mitä tilejä ei oletuksena merkitä konsernitapahtumiksi?
Vastaus: Oletuksena tiliryhmien 176, 190–199 ja 292 tileille osoitettuja tositerivejä ei merkitä konsernitapahtumiksi, eikä myyntilaskun suoritus- ja ostolaskun maksu -tositteilla rahojen ja pankkisaamisten ryhmään kuuluville tileille kohdistuvia tapahtumia muodosteta konsernitapahtumiksi.
Avainsanat
konsernitapahtuma, konsernin kohdeyritys, konserniyritys, eliminointiyhtiö, konsernitapahtumien eliminointi, tosite, myyntireskontra, ostoreskontra, asiakaskortti, toimittajakortti, tiliryhmät 176, 190–199, tiliryhmä 292, rahojen ja pankkisaamisten ryhmä
Oliko tästä vastauksesta apua? Kyllä Ei
Send feedback