Tässä ohjeessa opit käsittelemään myyntilaskun ylisuorituksia. Ohje kertoo siitä, miten kohdistat ylisuorituksen toiselle myyntilaskulle ja kuinka palautat liikaa maksetun summan asiakkaalle.
SISÄLTÖ
- Lasku suoritettu kahdesti kahdella eri suorituksella, ylisuoritus kohdistetaan myyntilaskulle
- Laskua on maksettu liikaa, ylisuoritus kohdistetaan myyntilaskulle
- Laskua on maksettu liikaa, ylisuoritus palautetaan asiakkaalle
- Lasku suoritettu kahdesti kahdella eri suorituksella, rahat palautetaan asiakkaalle
- Ylisuoritustyökalu
- Manuaalinen kohdistus
- Automaattinen kohdistus
- Huomioitavaa
- Suorituksen manuaalinen korjaus ja poisto
- Ylisuorituksen kirjaaminen käsittelytavalla Ylisuoritus
Lasku suoritettu kahdesti kahdella eri suorituksella, ylisuoritus kohdistetaan myyntilaskulle
Tässä esimerkkitapauksessa laskua on maksettu liikaa kahdella eri suorituksella ja ylisuoritus kohdistetaan asiakkaan toiselle myyntilaskulle.
Voit käsitellä ylisuorituksen seuraavasti:
- Avaa Kohdistumattomat viitesuoritukset -näkymä valitsemalla Myynti > Suoritukset > Kohdistumattomat viitesuoritukset tai käyttämällä Kohdistumattomat viitesuoritukset -widgetiä.
- Valitse ylisuoritukseen liittyvä suoritus listalta.
- Valitse näkymästä linkki "Kohdista".
- Valitse käsittelytavaksi Normaali.
Mikäli reskontrasta ei vielä löydy myyntilaskua, jolle ylisuorituksen voi kohdistaa, ylisuoritus kohdistetaan olemassa olevaan laskuun, jolloin laskulle muodostuu ylisuoritus. Ylisuoritus nousee näkyviin Ylisuoritustyökaluun (Myynti > Suoritukset > Ylisuoritukset), josta sen voi kohdistaa asiakkaan toiselle laskulle. Ylisuoritustyökalun käytöstä kerrotaan tarkemmin tämän ohjeen kohdassa Ylisuoritustyökalu.
Laskua on maksettu liikaa, ylisuoritus kohdistetaan myyntilaskulle
Tässä esimerkkitapauksessa laskua on maksettu liikaa yhdellä suorituksella ja ylisuoritettu osuus kohdistetaan asiakkaan toiselle myyntilaskulle.
- Avaa Kohdistumattomat viitesuoritukset -näkymä valitsemalla Myynti > Suoritukset > Kohdistumattomat viitesuoritukset tai käyttämällä Kohdistumattomat viitesuoritukset -widgetiä.
- Etsi ylisuoritettu suoritus listalta.
- Valitse näkymästä linkki "Kohdista".
- Valitse käsittelytavaksi Normaali.
Myyntilaskulla näkyy nyt ylisuoritusta. Ylisuoritus nousee näkyviin Ylisuoritustyökaluun (Myynti > Suoritukset > Ylisuoritukset), josta sen voi kohdistaa asiakkaan toiselle laskulle. Ylisuoritustyökalun käytöstä kerrotaan tarkemmin tämän ohjeen kohdassa Ylisuoritustyökalu.
Laskua on maksettu liikaa, ylisuoritus palautetaan asiakkaalle
Tässä esimerkkitapauksessa asiakas on maksanut laskua liikaa yhdellä suorituksella ja myyntilaskulla on näkyvissä ylisuoritusta. Liikaa maksettu osuus palautetaan asiakkaalle.
- Avaa Kohdistumattomat viitesuoritukset -näkymä valitsemalla Myynti > Suoritukset > Kohdistumattomat viitesuoritukset tai käyttämällä Kohdistumattomat viitesuoritukset -widgetiä.
- Etsi ylisuoritettu suoritus listalta.
- Valitse näkymästä linkki "Kohdista".
- Valitse käsittelytavaksi Normaali.
Myyntilaskulla näkyy nyt ylisuoritusta.
Kun asiakkaalle tehty palautus näkyy tiliotteella, toimi seuraavasti:
- Avaa myyntilasku ja valitse Myyntilaskun toiminnot > Lisää suoritus.
- Valitse se pankkitili, jolta asiakkaan rahat on palautettu.
- Aseta maksupäiväksi se päivä, jona rahan palautus näkyy tiliotteella.
- Valitse käsittelytavaksi normaali.
- Syötä summaksi palautettu summa negatiivisena, koska kyseessä on suorituksen palautus.
- Paina lopuksi "Tallenna".
Laskulla näkyy nyt sisään tullut suoritus ja asiakkaalle palautettu summa. Laita muistiin palautukseen liittyvän suorituksen tositenumero.
Siirry tämän jälkeen tiliotteelle, avaa tiliote muokattavaksi ja etsi kyseisen palautuksen tapahtumarivi. Valitse Tiliöi-painikkeen perästä kolmio alaspäin -kuvake ja valitse tositteen linkittämisen toiminto. Etsi kyseinen tosite ja linkitä se tiliotteelle.
Lasku suoritettu kahdesti kahdella eri suorituksella, rahat palautetaan asiakkaalle
Tässä esimerkkitapauksessa asiakas on maksanut laskun kahdesti kahdella eri suorituksella ja liikaa maksettu osuus palautetaan asiakkaalle. Asiakkaan rahat palautetaan esimerkiksi maksamalla ne Netvisorista tilisiirtona, ostoreskontran kautta ostolaskuna tai vaihtoehtoisesti verkkopankista.
Mikäli suoritus on saapunut konekielisenä viitesuorituksena pankista, voit käsitellä sen näin:
- Valitse Myynti > Suoritukset > Kohdistumattomat viitesuoritukset tai käytä Kohdistumattomat viitesuoritukset -widgetiä.
- Etsi ylimääräinen suoritus listalta.
- Valitse näkymästä linkki "Kohdista".
- Valitse käsittelytavaksi Normaali.
Nyt myyntilaskulla on näkyvissä ylisuoritusta.
Kun asiakkaalle tehty palautus näkyy tiliotteella, toimi seuraavasti:
- Avaa myyntilasku ja valitse Myyntilaskun toiminnot > Lisää suoritus.
- Valitse se pankkitili, jolta asiakkaan rahat on palautettu.
- Aseta maksupäiväksi se päivä, jona rahan palautus näkyy tiliotteella.
- Valitse käsittelytavaksi normaali.
- Syötä summaksi palautettu summa negatiivisena, koska kyseessä on suorituksen palautus.
- Paina lopuksi "Tallenna".
Laskulla on nyt näkyvissä molemmat sisään tulleet suoritukset ja asiakkaalle palautettu summa. Laita muistiin palautukseen liittyvän suorituksen tositenumero.
Siirry tämän jälkeen tiliotteelle, avaa tiliote muokattavaksi ja etsi kyseisen palautuksen tapahtumarivi. Valitse Tiliöi-painikkeen perästä kolmio alaspäin -kuvake ja valitse tositteen linkittämisen toiminto. Etsi kyseinen tosite ja linkitä se tiliotteelle.
Ylisuoritustyökalu
Työkalun päätarkoitus on helpottaa käyttäjän manuaalista työtä niissä tapauksissa, kun asiakkaat ovat maksaneet laskun tuplasti tai esimerkiksi pilkkuvirheen myötä maksaneet laskulla liikaa. Työkalu helpottaa tällaisten laskujen löytämistä laskuluettelosta ennalta määritellyn logiikan perusteella.
Listaus tuo näkyville sellaiset laskut, joiden avoin summa on negatiivinen ja laskua on maksettu enemmän kuin laskun summa. Jotta suoritus nousee näkyville Ylisuoritustyökaluun, suorituksen käsittelytapana tulee olla normaali. Mikäli suorituksen käsittelyvaiheessa on käytetty maksutapaa ylisuoritus, jolloin ylisuoritus kirjautuu selvittelytilille, nämä laskut eivät tule näkyviin ylisuorituslistassa.
Valikosta Taloushallinto > Asetukset > Kirjanpidon asetukset > "Oletustiliöinneissä käytettävät tilit" tulee etukäteen määritellä tili, jota ylisuoritusten kohdistamisessa käytetään. Mikäli kohdistaminen kuittaa koko avoinna olevan laskun summan, kohdistettavan laskun status muuttuu maksetuksi. Lasku lähetetään asiakkaalle nolla-summaisena, mikäli se on kohdistushetkellä tilassa "Lähettämätön".
Työkalu avautuu valitsemalla Myynti > Laskutus > Ylisuoritukset.
Työkalu listaa näkymään kaikki laskut, joihin on kohdistunut liian suuri suoritus. Liikaa maksetun laskun tunnistaa "Avoin"-sarakkeessa olevasta miinusmerkkisestä luvusta.
Suorituksia pääsee kohdistamaan, kun valitset halutut laskut listalta ja valitset tavan, jolla laskut halutaan kohdistaa. Laskut voidaan kohdistaa joko yksitellen manuaalisesti käyttäjän toimesta tai automaattisesti järjestelmän toimesta.
Manuaalinen kohdistus
Manuaalisessa kohdistuksessa käyttäjä valitsee itse, mihin avoimeen laskuun ylisuoritus kohdistetaan.
- Valitse Ylisuoritustyökalussa halutut laskut listalta.
- Valitse painike "Kohdista valitut ylisuoritukset".
- Näkymä avautuu, ja kaikki valitut ylisuoritukset ovat mukana. Voit käsitellä ne laskukohtaisesti.
- Valitse jokaiselle ylisuoritukselle avoin lasku, johon ylisuoritus kohdistetaan.
Kohdistettavien laskujen tilaksi käyvät tilat Lähettämätön, Avoin, Erääntynyt, Muistutettu tai Huomautettu. Mikäli laskun tila on Perinnässä, lasku ei nouse kohdistettaviin laskuihin.
Järjestelmä ehdottaa automaattisesti vanhinta laskua tai vanhimpia laskuja, jos ylisuoritus ei kuittaannu yhteen laskuun kohdistamalla. Voit halutessasi muuttaa kohdistuksen toiseen laskuun.
Kun olet valmis, toimi näin:
- Paina sivun alalaidassa olevaa painiketta "Kohdista ja muodosta tiliöinnit".
Järjestelmä muodostaa automaattisesti tarvittavat tositteet sekä kohdistuksesta syntyvät rivit molemmille laskuille.
Laskun suoritukset ja käsitellyt suoritukset -välilehdeltä näet kohdistuksen tiedot.
Automaattinen kohdistus
Automaattisessa kohdistuksessa järjestelmä kohdistaa ylisuoritukset ilman, että käyttäjä valitsee laskua erikseen.
- Valitse Ylisuoritustyökalussa halutut laskut listalta.
- Valitse painike "Kohdista valitut ylisuoritukset automaattisesti".
Järjestelmä tekee ylisuoritusten kohdistukset vanhimmalle avoimelle laskulle ja luo tarvittavat tositteet sekä merkinnät laskuille. Tällöin käyttäjä ei voi vaikuttaa siihen, mihin laskuun suoritus kohdistetaan. Suurissa laskumassoissa tämä toiminnallisuus nopeuttaa käyttäjän työtä huomattavasti.
Huomioitavaa
Ylisuoritusten kohdistuksessa on hyvä huomioida seuraavat asiat:
- Kohdistus asiakkaan avoinna olevaan, lähetettyyn laskuun voidaan tehdä missä vaiheessa tahansa.
- Mikäli laskuun halutaan saada tieto tehdystä kohdistuksesta, kohdistus tulee tehdä ennen laskun lähetystä.
- Kohdistusta ei voida tehdä laskuun, joka on siirretty Dueton perintäpalveluun.
Suorituksen manuaalinen korjaus ja poisto
Mikäli suoritus on kohdistettu väärälle laskulle, manuaalinen suoritus voidaan poistaa tai konekielisen viitesuorituksen kohdistus voidaan purkaa.
Voit avata suorituksen korjattavaksi seuraavasti:
- Avaa lasku painamalla laskun numeroa.
- Valitse kohdasta "Maksusuoritukset" linkki "Suoritukset (x)".
Paina kohdasta "Viitenumero".
Paina maksajan nimeä.
Jos suoritus tarvitsee poistaa, toimi näin:
- Paina "Poista"-painiketta.
Suoritukseen liittyvä tosite mitätöidään, mikäli tositteelle ei ole kirjattu muita suorituksia.
Jos suorituksen summaa on tarkoitus muokata, toimi näin:
- Muuta haluttu summa "Summa"-kohtaan.
- Valitse "Tallenna ja siirry tositteelle".
- Korjaa myös tositteen summa vastaamaan suorituksen summaa valitsemalla Tositekohtaiset toiminnot > Avaa muokkaustilaan > Tallenna muutokset.
Mikäli suoritus on saapunut konekielisenä viitesuorituksena, suoritusta ei voi poistaa kokonaan. Tällöin valitse "Pura kohdistus ja mitätöi tosite". Kohdistuksen purkaminen mitätöi suoritustositteen. Kohdistuksen purkaminen siirtää suorituksen takaisin Kohdistumattomat viitesuoritukset -näkymään, josta suorituksen voi käsitellä uudelleen.
Ylisuorituksen kirjaaminen käsittelytavalla Ylisuoritus
Mikäli haluat käyttää käsittelytapaa Ylisuoritus, tarkista ensin, että Oletustiliöinneissä käytettävät tilit -asetuksissa on määritelty kirjanpidon tili kohtaan Ylisuoritusten tiliöinti.
- Valitse Taloushallinto > Asetukset > Kirjanpidon asetukset > Oletustiliöinneissä käytettävät tilit.
- Varmista, että kenttään Ylisuoritusten tiliöinti on määritelty kirjanpidon tili.
Suorituksen käsittely Kohdistumattomat viitesuoritukset -näkymästä
- Avaa Kohdistumattomat viitesuoritukset -näkymä valitsemalla Myynti > Suoritukset > Kohdistumattomat viitesuoritukset.
- Valitse näkymästä linkki "Kohdista".
- Rajaa tarvittaessa suorituksia esimerkiksi viitenumerolla tai asiakkaan nimellä.
- Valitse kohdistettava lasku.
- Valitse käsittelytavaksi Ylisuoritus ja valitse "Käsittele".
Tämä käsittelytapa kirjaa myyntilaskun avoimen summan maksetuksi ja ylisuoritus kirjautuu Oletustiliöinneissä käytettävät tilit -asetuksissa määritetylle kirjanpidon tilille. Myyntilaskulle muodostuu kaksi suoritusta, positiivinen ja negatiivinen. Alla olevassa esimerkissä myyntilaskun summa on 37,20 ja myyntilaskulle on saapunut suoritus 45,00.
Suorituksen lisääminen manuaalisesti
- Etsi haluttu lasku ja avaa lasku.
- Valitse myyntilaskun toiminnoista "Lisää suoritus".
- Valitse "Uusi suoritus" -näkymässä pankkitili, jonne suoritus on tullut.
- Valitse suorituksen päivämäärä.
- Muuta tarvittaessa suorituksen summaa.
- Valitse käsittelytavaksi Ylisuoritus ja valitse "Tallenna".
Tämä käsittelytapa kirjaa myyntilaskun avoimen summan maksetuksi ja ylisuoritus kirjautuu Oletustiliöinneissä käytettävät tilit -asetuksissa määritetylle kirjanpidon tilille. Myyntilaskulle muodostuu kaksi suoritusta, positiivinen ja negatiivinen (kts. esimerkki yllä).
Ylisuorituksen kirjaaminen toiselle myyntilaskulle
Mikäli käsittelytavalla Ylisuoritus käsitelty ylisuoritus halutaan kohdistaa toiselle myyntilaskulle, voit luoda tätä varten kokonaan uuden maksutavan Myynnin perustietojen kautta.
- Avaa Myynnin perustiedot.
- Luo uusi maksutapa.
- Valitse maksutavassa kirjanpidon tiliksi sama tili, joka on määritelty kohtaan Oletustiliöinneissä käytettävät tilit (Taloushallinto > Asetukset > Kirjanpidon asetukset > Oletustiliöinneissä käytettävät tilit).
- Etsi haluttu lasku ja avaa lasku.
- Valitse myyntilaskun toiminnoista "Lisää suoritus".
- Valitse "Uusi suoritus" -näkymässä Tilille-kohtaan luotu maksutapa.
- Valitse suorituksen päivämäärä.
- Muuta tarvittaessa suorituksen summaa.
- Valitse käsittelytavaksi normaali.
Ylisuorituksen palauttaminen asiakkaalle rahana
Mikäli käsittelytavalla Ylisuoritus käsitelty ylisuoritus palautetaan asiakkaalle rahana, raha palautetaan esimerkiksi maksamalla se Netvisorista tilisiirtona, ostoreskontran kautta ostolaskuna tai vaihtoehtoisesti verkkopankista.
- Suorita palautus valitsemallasi tavalla (Netvisorin tilisiirto, ostoreskontra tai verkkopankki).
- Kun palautus näkyy tiliotteella, siirry tiliotteelle.
- Avaa tiliote muokattavaksi.
- Etsi kyseisen palautuksen tapahtumarivi.
- Valitse Tiliöi-painikkeen perästä kolmio alaspäin -kuvake.
- Valitse toiminto "Uuden tositteen muodostus".
- Hyödynnä tositteen teossa valmiiksi valittua pankkitiliä kyseisen tilioterivin summalla.
- Valitse vastatiliksi sama tili, joka on määritelty kohtaan Oletustiliöinneissä käytettävät tilit (Taloushallinto > Asetukset > Kirjanpidon asetukset > Oletustiliöinneissä käytettävät tilit).
Avainsanat: ylisuoritus, myyntilasku, kohdistaminen, rahojen palauttaminen, ylisuoritustyökalu
Usein kysyttyjä kysymyksiä
Kysymys: Miten toimin, jos lasku on maksettu kahdesti ja haluan kohdistaa ylisuorituksen toiselle myyntilaskulle?
Vastaus: Avaa Kohdistumattomat viitesuoritukset -näkymä (Myynti > Suoritukset > Kohdistumattomat viitesuoritukset), valitse suoritus, paina "Kohdista" ja valitse käsittelytavaksi Normaali. Mikäli toista laskua ei vielä ole, kohdistus tehdään olemassa olevaan laskuun, jolloin ylisuoritus nousee Ylisuoritustyökaluun, josta voit kohdistaa sen toiselle laskulle.
Kysymys: Miten palautan asiakkaalle liikaa maksetun summan, kun ylisuoritus näkyy myyntilaskulla?
Vastaus: Kun palautus näkyy tiliotteella, avaa myyntilasku, valitse Myyntilaskun toiminnot > Lisää suoritus, valitse palautukseen käytetty pankkitili, aseta maksupäiväksi palautuspäivä, valitse käsittelytavaksi normaali ja syötä palautettu summa negatiivisena. Tallenna suoritus ja linkitä palautukseen liittyvä tosite tiliotteelle.
Kysymys: Miten käytän Ylisuoritustyökalua ylisuoritusten kohdistamiseen?
Vastaus: Avaa työkalu valitsemalla Myynti > Laskutus > Ylisuoritukset. Valitse listalta halutut laskut ja valitse joko "Kohdista valitut ylisuoritukset" manuaalista kohdistusta varten tai "Kohdista valitut ylisuoritukset automaattisesti" automaattista kohdistusta varten. Työkalu muodostaa tarvittavat tositteet ja merkinnät laskuille.
Kysymys: Miten korjaan tai poistan väärälle laskulle kohdistetun suorituksen?
Vastaus: Avaa lasku, valitse Maksusuoritukset-osiosta "Suoritukset (x)", paina Viitenumero-linkkiä ja sen jälkeen maksajan nimeä. Poista suoritus painamalla "Poista" tai muokkaa summaa ja valitse "Tallenna ja siirry tositteelle". Konekielisen viitesuorituksen kohdalla valitse "Pura kohdistus ja mitätöi tosite", jolloin suoritus siirtyy takaisin Kohdistumattomat viitesuoritukset -näkymään.
Kysymys: Milloin käytän käsittelytapaa Ylisuoritus ja mitä se tekee?
Vastaus: Käytä käsittelytapaa Ylisuoritus, kun haluat kirjata myyntilaskun avoimen summan maksetuksi ja siirtää ylisuoritetun osuuden erilliselle kirjanpidon tilille. Käsittelytapa muodostaa myyntilaskulle kaksi suoritusta (positiivisen ja negatiivisen) ja kirjaa ylisuorituksen Oletustiliöinneissä käytettävät tilit -asetuksissa määritetylle Ylisuoritusten tiliöinti -tilille.
Oliko tästä vastauksesta apua? Kyllä Ei
Send feedback