Tässä ohjeessa kerrotaan, miten yhdistät Netvisorissa olevia toimittajatietoja, kun järjestelmään on sähköisesti tuotu ostolaskuja, jotka saattavat aiheuttaa uuden toimittajan luomisen. Toimittajatiedot voidaan yhdistää käytettävissä olevan toiminnon avulla.

SISÄLTÖ

Toimittajatietojen yhdistäminen

(Ostot > Toimittajat > Toimittajalistaus)

Kun tuot järjestelmään ostolaskuja sähköisesti joko verkkolaskuna (Finvoicena) tai skannauspalvelun kautta, järjestelmä voi tietyissä tilanteissa luoda uuden toimittajan (Ostolaskun kohdistus toimittajaan). Netvisorissa olevat toimittajatiedot on mahdollista yhdistää sitä varten tehdyn toiminnon avulla.

Voit avata toiminnon valitsemalla Ostot > Toimittajat > Toimittajalistaus > valitse toimittajan nimi > Toimittajatietojen liittäminen.

Toimittajien yhdistämisen jälkeen kaikki laskut löytyvät saman toimittajan kautta. Toiminnon käyttötapa riippuu siitä, haluatko päivittää toimittajan nimi- ja osoitetiedot vanhoille laskuille vai et. Jos riittää, että saat kaikki laskut ja pankkitilit saman toimittajan taakse, älä laita rastia ruutuun ”Kopioi nimi- ja osoitetiedot”.

Jos haluat yhdistettäessä laittaa rastin ruutuun ”Kopioi nimi- ja osoitetiedot”, aloita yhdistäminen siitä toimittajasta, jonka haluat jättää järjestelmään. Jos et halua laittaa rastia kyseiseen valintaan, aloita yhdistäminen siitä toimittajasta, jonka haluat poistaa järjestelmästä.

Vaihtoehto A: ei käytetä toimintoa ”Kopioi nimi- ja osoitetiedot”

Tässä vaihtoehdossa toimittajatietojen liittäminen käynnistyy sen toimittajan tiedoista, jonka haluat poistaa.

  • Valitse Ostot > Toimittajat > Toimittajalistaus.
  • Valitse toimittaja, jonka haluat poistaa.
  • Valitse Toimittajatietojen liittäminen.
  • Jätä valinta ”Kopioi nimi- ja osoitetiedot” tyhjäksi.
  • Valitse toimittaja, jonka taakse haluat yhdistää laskut ja pankkitilit.
  • Vahvista liittäminen.

Vaihtoehto B: päivitetään vanhojen laskujen tiedot toiminnolla ”Kopioi nimi- ja osoitetiedot”

Tässä vaihtoehdossa toimittajatietojen liittäminen käynnistyy sen toimittajan tiedoista, jonka haluat jättää järjestelmään. Alla on kuvattu vaihtoehto B tarkemmin.

  • Valitse Ostot > Toimittajat > Toimittajalistaus.
  • Valitse toimittaja, jonka haluat jättää järjestelmään.
  • Valitse Toimittajatietojen liittäminen.
  • Lue korostettu teksti, jossa kerrotaan, että liitettävällä toimittajatiedolla jyrätään liitoksen kohteena oleva tieto.
  • Laita rasti valintaan ”Kopioi nimi- ja osoitetiedot”, jos haluat päivittää vanhojen laskujen nimi- ja osoitetiedot.
  • Valitse toimittaja, jonka tiedot haluat korvata.
  • Vahvista liittäminen.

Esimerkki:

1. Kuvitteellisessa tilanteessa toimittajarekisterissä on kaksi samannimistä toimittajaa, joilla on molemmilla eri pankkitili ja myös nimi- ja osoitetiedot eroavat toisistaan hieman. Kyseessä on kuitenkin yksi ja sama toimittaja.

2. Ylempi toimittajatieto on oikein, joten sen tulee jäädä voimaan yhdistämisen jälkeen. Aloita toimittajatietojen yhdistäminen avaamalla oikeelliset tiedot omaava toimittajakortti, siis se, jonka haluat jäävän voimaan.

Valitse seuraavaksi Toimittajatietojen liittäminen -linkki.

3. Lue korostettu teksti ajatuksella, koska siinä kerrataan, mitä olet tekemässä. Liitettävällä toimittajatiedolla jyrätään liitoksen kohteena oleva tieto. Tässä tapauksessa kohteena on Oy Mattila, ja haluat korvata osoitetiedot Mattila Oy:n oikeilla tiedoilla. Paina nappia, kun asetukset ovat kuvan mukaiset:

4. Haluttu lopputulema on, että Mattila Oy:n osoitetiedot jäävät voimaan ja Oy Mattilan osoitetiedot poistuvat. Kortisto näyttää tältä, kun haet Mattila-nimellä:

5. Tarkista lopuksi Mattila Oy:n toimittajakortin tiedoista pankkitilit, maksuehto, alv-kanta ja kirjanpidon tilit. Poista tarpeettomat, korjaa virheelliset ja talleta.

Usein kysyttyjä kysymyksiä

  • Mitä toimittajatietojen yhdistäminen tekee?
    Toimittajatietojen yhdistäminen kokoaa laskut ja pankkitilit saman toimittajan taakse ja tarvittaessa päivittää nimi- ja osoitetiedot valitun toimittajan mukaisiksi.
  • Milloin käytän valintaa ”Kopioi nimi- ja osoitetiedot”?
    Käytä valintaa ”Kopioi nimi- ja osoitetiedot”, kun haluat päivittää vanhojen laskujen nimi- ja osoitetiedot sen toimittajan mukaisiksi, joka jää järjestelmään.
  • Mistä toimittajasta yhdistäminen aloitetaan?
    Aloita toimittajasta, jonka haluat poistaa, jos et käytä valintaa ”Kopioi nimi- ja osoitetiedot”. Aloita toimittajasta, jonka haluat jättää järjestelmään, jos käytät valintaa ”Kopioi nimi- ja osoitetiedot”.
  • Mitä tarkistan yhdistämisen jälkeen?
    Tarkista toimittajakortilta pankkitilit, maksuehto, alv-kanta ja kirjanpidon tilit, poista tarpeettomat ja korjaa virheelliset tiedot ja talleta.

Avainsanat: toimittajatietojen yhdistäminen, toimittajatietojen liittäminen, Kopioi nimi- ja osoitetiedot, ostolaskun kohdistus toimittajaan, toimittajarekisteri, Netvisor



Oliko tästä vastauksesta apua? Kyllä Ei

Send feedback
Pahoittelut, että emme voineet auttaa. Anna palautetta, jotta voimme parantaa tätä artikkelia.